(fot.PAP)

TK wznowi posiedzenie ws. inwigilacji

Trybunał Konstytucyjny wznowi dziś posiedzenie ws. zasad inwigilacji przez tajne służby. Wczoraj przed trybunałem na pytania sędzi sprawozdawcy odpowiadali uczestnicy postępowania i zaproszonych 16 instytucji, w tym 8  służb. Dziś pytania będą zadawać inni sędziowie.

Na wczorajszym posiedzeniu padły pytania m.in. o dopuszczalne środki techniczne, którymi mogą się posługiwać służby przy inwigilacji i jej zakres.

Prof. Andrzej Zybertowicz, były doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa ocenił, że postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym porusza trzy zasadnicze kwestie.

– Problem, czy uprawnienia tajnych służb do pozyskiwania informacji na temat obywateli: do kogo dzwonimy, kiedy dzwonimy, skąd dzwonimy, do podsłuchiwania, także monitorowania internetu – czy nie są za szerokie. Druga kwestia, ogólniejsza: czy w Polsce przez te wszystkie lata transformacji wypracowaliśmy faktyczny system kontroli i nadzoru tajnych służb? I trzecia kwestia, która z tymi dwiema się wiąże, ale ma nowy wymiar: czy w tej nowej sytuacji zagranicznej, która została wytworzona przez odsłonięcie agresywnych dążeń Władimira Putina, polskie służby są w stanie chronić nasze bezpieczeństwo? – zaznaczył Profesor.

TK zobowiązał Sąd Okręgowy w Warszawie, by do 5 maja odpowiedział na wszystkie pytania w sprawie, które wcześniej uznawał za niejawne. W tym miesiącu ma także zapaść wyrok Trybunału. W wydanym oświadczeniu przypomniał, że wszystkie organy mają obowiązek pomocy TK.

RIRM

drukuj