fot. PAP/Marcin Obara

TK: Ustawa o SKOK-ach konstytucyjna, poza zapisem o nadzorze nad małymi Kasami

Zapis ustawy o SKOK-ach, przewidujący objęcie nadzorem finansowym małych Kas, jest niezgodny z konstytucją – stwierdził Trybunał Konstytucyjny.  Pozostałe skarżone przepisy ws. SKOK są zgodne z ustawą zasadniczą.

Sędzia sprawozdawca Leon Kieres stwierdził, że ustawodawca przygotowując przepisy o SKOK-ach powinien dokonać zróżnicowania stosowania prawnych środków nadzorczych nad Kasami ze względu na m.in. rozmiar ich działalności.

Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek”, odnosząc się do orzeczenia stwierdził, że trybunał nie przyjrzał się skutkom funkcjonowania ustawy o SKOK-ach.

– Ten nadmierny nadzór, który pogwałca, w mojej ocenie, prawa do zrzeszania się, wręcz tworzy bezprecedensową możliwość przejmowania własności spółdzielczej przez Banki zagraniczne w Polsce. Trybunałowi to nie przeszkadza, że ostatnia polska instytucja będzie po kawałku przejmowana przez Banki Zagraniczne, nie chce ukrócić tego procederu, który już w tej chwili ma miejsce – powiedział Jerzy Bielewicz.

KNF twierdzi, że skoro depozyty złożone w SKOK-ach są objęte taką samą ochroną, jak depozyty w bankach, to wobec SKOK-ów powinny być stosowane analogiczne instrumenty nadzorcze. Parlament ma 18 miesięcy na poprawienie niekonstytucyjnych przepisów o SKOK-ach.

Do TK swoje wnioski o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów o SKOK-ach z 2009 roku oraz ich nowelizacji z 2013 roku złożyli prezydent Bronisław Komorowski, dwie grupy posłów PiS-u, a także senatorowie tego klubu.

RIRM

drukuj