[NASZ TEMAT] Premier M. Morawiecki: Wielka Polska powstanie wtedy, gdy wypracujemy więcej oszczędności

Wielka Polska powstanie wtedy w najbliższych dziesięcioleciach, kiedy będziemy rzeczywiście w stanie wypracować więcej oszczędności – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Szef rządu podczas konferencji „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu” w swoim przemówieniu powiedział, że „wielka Polska powstanie wtedy w najbliższych dziesięcioleciach, kiedy będziemy rzeczywiście w stanie wypracować więcej oszczędności”.

To dlatego właśnie budowa programu kapitałowego, budowa kapitału polskiego, polskiej własności, polskiej oszczędności, jest tak kluczowa. (…) Teraz, gdy chcemy wpisać w rozwój gospodarczy założenie wielkiej Polski silnej demograficznie, militarnie, ludnościowo i silnej gospodarczo, czyli takiej, która będzie państwem w pełni suwerennym, podmiotowym; państwem, z którym się będą liczyć inne kraje, to musimy postawić na taki model gospodarczy – zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę na to, że „największe firmy tego świata, których właściwie jeszcze niedawno nie było, jak: Google, Amazon, Facebook, Apple, czy nie tak dużo wcześniej powstały Microsoft – one wszystkie w dużym stopniu korzystały z pomocy państwa”.

– Te wielkie przedsiębiorstwa dzisiaj jednocześnie ciągną gospodarkę amerykańską, czyli jest takie pozytywne sprzężenie zwrotne z ich punktu widzenia, ale z naszego punktu widzenia (…) one jednocześnie jadą na gapę. Nie płacą tutaj podatków od sprzedaży; od zysków, które mają w proporcji takiej, w jakiej korzystają z klientów, ze sprzedaży swoich produktów. Dlatego wspólne wysiłki państw europejskich, żeby skończyć z tymi rajami podatkowymi i z tą jazdą na gapę są niezwykle ważne. To jest jeden z elementów naszej polityki – mówił szef rządu.

– Negocjujemy w Brukseli nasz pakiet opodatkowania pewnych typów działalności gospodarczych, w tym galerii handlowych, które prawie nigdy nie płaciły podatków. My staramy się to uszczelnić, ale spotykamy się oczywiście z oporem z drugiej strony – dodał.

Prezes Rady Ministrów mówił też na czym polega dzisiaj świat gospodarczy, mówiąc, że „na szczycie piramidy wartości dodanej są firmy, państwa, technologie wysoko nasycone technologiami tych najbogatszych państw, które stać jest na to, żeby inwestować jeszcze więcej”.

– Powinniśmy w umiejętny, sprytny sposób rozpoznawać znaki przyszłości. Te znaki to właśnie m. in. robotyzacja, automatyzacja, coraz więcej mechaniki, mechatroniki, informatyki; to, gdzie myśl ludzka zaszyta jest w poszczególnych usługach i produktach tam, gdzie możemy przeskoczyć pewien etap rozwoju (…) Romantyzm celów i pozytywizm środków – to jest nam dzisiaj najbardziej potrzebne i taka jest polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości po to, żeby właśnie tą wąską dość ścieżką wypracowywać jak najlepsze reguły rozwoju – podkreślił.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że „nie chodzi tylko o to, żeby firmy odniosły sukces. Chodzi o to, żeby Polska odniosła sukces; chodzi o to, żeby Polska była wielkim, silnym, zasobnym i sprawnie rządzonym krajem”.

– Krajem, gdzie nie ma korporacjonizmu, klientelizmu, dlatego jesteśmy tak bezpardonowo atakowani ze wszystkich stron. (…) Nie musimy się za nic wstydzić – w porównaniu do innych narodów, do innych krajów – ale po to właśnie jesteśmy wciskani do kąta, żeby być łatwiejszym przeciwnikiem – zaznaczył szef rządu.

RIRM

drukuj