[NASZ TEMAT] Powstanie zespół ds. opracowania strat i szkód wojennych Wielunia w latach 1939-1945

W najbliższy piątek w Wieluniu w województwie łódzkim powstanie zespół, który chce oszacować straty poniesione przez miasto podczas II wojny światowej – dowiedziała się redakcja informacyjna Radia Maryja.

Inicjatywa wpisuje się w obecny w debacie publicznej temat starań polskich władz o uzyskanie od Niemiec reparacji wojennych. Niewykluczone, że zespół w toku swojej działalności rozszerzy zakres swoich badań i będzie prowadził prace mające na celu oszacowanie szkód także innych polskich miast w latach 1939 -1945.

O projekcie poinformował jeden z inicjatorów powołania zespołu mecenas Stefan Hambura.

– Ma zostać zawiązany zespół ds. strat i szkód wojennych Wielunia w latach 1939-1945. Na tej konferencji chcemy też przedstawić całokształt, zwrócić uwagę na to, jak możemy dojść do tego, aby odpowiednio wyliczyć straty i szkody nie tylko Wielunia, ale i miast, które powstały w całej Polsce podczas II wojny światowej. Mamy nadzieję, że ten oddolny ruch pomoże w tym, żeby odpowiednio to zostało nie tylko wycenione, ale również zauważone – wskazał Stefan Hambura.

Wieluń był pierwszym polskim miastem zbombardowanym przez niemieckie lotnictwo podczas II wojny światowej już 1 września 1939 roku nad ranem. Skutkiem niemieckiego ataku przeprowadzonego bez wypowiedzenia wojny była śmierć setek osób oraz zniszczenie zabudowy miejscowości w 75 proc., ze szpitalem i zabytkami włącznie.

Bombardowanie Wielunia często przywoływane jest jako przykład bestialstwa i nieuzasadnionego terroru niemieckiego lotnictwa podczas II wojny.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl