Tegoroczna edycja projektu IPN „Kamienie Pamięci” przypomni ratujących Żydów

W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta (Podkarpackie) zainaugurowano w poniedziałek VIII edycję projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci”. Przedsięwzięcie organizuje Instytut Pamięci Narodowej.

„Tegoroczna edycja ma podtytuł +Życie za życie+. Jej celem będzie odszukanie zapomnianych bohaterów, dla których nieobojętny był los drugiego człowieka, którzy mimo zagrożenia i strachu, ratowali w czasie niemieckiej okupacji ludność żydowską, nierzadko stawiając na szali własne życie” – powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.

W tym roku rzeszowski IPN jest ogólnopolskim koordynatorem przedsięwzięcia.

„Chcemy upamiętnić osoby, zwykłych ludzi, którzy dzięki swojej heroicznej postawie i działalności zasłużyli na szczególne miejsce w historii naszego kraju. Zachęcamy, zwłaszcza młodzież, do odszukania zapomnianych lokalnych bohaterów i podjęcia próby przywrócenia ich zbiorowej pamięci” – zaznaczył dr Iwaneczko.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, każdy bohater zostanie upamiętniony wirtualnym kamieniem na mapie pamięci na stronie:  www.pamiec.pl/kamienie_pamieci.

„Kamienie Pamięci” adresowane są do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych; pasjonatów historii. Zgłoszenia do ósmej edycji projektu przyjmowane będą do 31 stycznia 2017 r.

Zadaniem biorących udział w przedsięwzięciu będzie odnalezienie i przygotowanie biogramu osoby, która w jakikolwiek sposób pomagała ludności żydowskiej przetrwać Holokaust, a która nie została zapisana w zbiorowej pamięci, choć na to zasługuje. Będą też musieli wybrać sposób upowszechnienia wiedzy o odnalezionej osobie oraz zaproponować jej upamiętnienie. Pracownicy IPN zapewniają m.in. pomoc merytoryczną uczestnikom.

Do tej pory odbyło się siedem edycji „Kamieni Pamięci”, każda z innym podtytułem. Były to: „Znajdź Bohatera Września ’39”; „Sierpień ’80”; „Historie Żołnierzy Wyklętych”; „Nauczyciele Historii Prawdziwej”, „Żołnierze +Burzy’44+”, „Z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989”. Z kolei w ubiegłym roku szukano ofiar komunistycznych zbrodni sądowych, których historia, a często również miejsce pochówku, zostało zapomniane.

W tym roku partnerem projektu jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

„Tutaj odbyła się inauguracja i tutaj planujemy podsumowanie projektu. Myślę, że z racji charakteru naszego muzeum będziemy jedną z tych instytucji, do których uczestnicy będą zwracać się o pomoc merytoryczną” – powiedziała PAP dyrektor muzeum w Markowej dr Anna Stróż.

Podkreśliła, że „projekt jest niezmiernie ważny”.

„Wciąż wiemy, że jest wiele osób, które zasługują na to, by zaistnieć w zbiorowej pamięci, ale nie zostały dotąd odkryte” – dodała dr Stróż.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl