TCS w Bischofshofen. „Wielki Szlem” Kobayashiego! Kubacki 2. w konkursie i 4. w „generalce”

Ryoyu Kobayashi triumfatorem 67. Turnieju Czterech Skoczni. Japończyk postawił kropkę nad „i”, pewnie wygrywając w Bischofshofen. Tym samym 22-letni zawodnik zanotował komplet zwycięstw w całym cyklu niemiecko-austriackiej imprezy. Drugie miejsce zajął dziś Dawid Kubacki. Polak w końcowej klasyfikacji generalnej uplasował się tuż za podium.

Ryoyu Kobayashi znów nie miał sobie równych. Choć na półmetku zmagań plasował się „dopiero” na czwartej lokacie (135 m), w finałowej rundzie zostawił rywali daleko w tyle. Próba na 137.5 m pozwoliła Japończykowi na pewne zwycięstwo – czwarte w całym cyklu 67. Turnieju Czterech Skoczni.

22-latek z Kraju Kwitnącej Wiśni został tym samym trzeci zawodnikiem w historii, który wygrał wszystkie konkursy zaliczane do jednej edycji niemiecko-austriackiej imprezy. Wcześniej tej sztuki dokonali Sven Hannawald (2001/2002) oraz Kamil Stoch (2017/2018).

Drugie miejsce na obiekcie im. Paula Ausserleitnera zajął znakomicie dysponowany w niedzielę Dawid Kubacki. Polak, po tym jak popisał się nowym rekordem skoczni (145 m) w kwalifikacjach, w pierwszej serii znów lądował najdalej (138 m). W drugiej próbie uzyskał odległość o osiem metrów krótszą i ostatecznie przegrał z Ryoyu Kobayashim o blisko czternaście punktów.

Nowotarżanin nie mógł być jednak w pełni usatysfakcjonowany ze swojego występu. Mim że po raz piąty w karierze stanął na pucharowym podium, 67. TCS zakończył na najbardziej nielubianej przez sportowców czwartej pozycji. Do trzeciego w „generalce” Niemca Stephana Leyhe stracił raptem niewiele ponad trzy oczka.

Na najniższym stopniu podium zmagań w Bischofshofen stanął Austriak Stefan Kraft (134 m i 131.5 m), a tuż za nim sklasyfikowano wspomnianego wcześniej Stephana Leyhe (126 m i 137).

Czołową „piątkę” zamknął natomiast Markus Eisenbichler (137 m i 131.5 m). Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów przewodził stawce na półmetku rywalizacji, zaś cały tegoroczny 67. TCS był dla niego niezwykle udany – druga lokata w końcowej klasyfikacji ze stratą ponad sześćdziesięciu dwóch punktów do rewelacyjnego Japończyka.

W finałowej rundzie wystąpiło łącznie trzech podopiecznych Stefana Horngachera. Zarówno jednak dwunasty Kamil Stoch (129 m i 123.5 m), jak i trzynasty Piotr Żyła (130 m i 127 m) spisali nieco poniżej oczekiwań. Na pierwszej próbie swój udział w konkursie zakończyli z kolei trzydziesty szósty Stefan Hula (115 m), czterdziesty Maciej Kot (115 m) orz czterdziesty piąty Jakub Wolny (109.5 m).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi powiększył przewagę nad drugim w stawce Piotrem Żyłą do czterystu dwudziestu siedmiu punktów. Trzeci jest Kamil Stoch. Najbliższe zawody odbędą się we włoskim Predazzo (12-13 stycznia).