Tarnobrzeg: prawie 150 żołnierzy WOT złożyło przysięgę

Prawie 150 żołnierzy złożyło w niedzielę w Tarnobrzegu (Podkarpackie) przysięgę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Była to już dwunasta i ostatnia w tym roku przysięga w tej brygadzie.

Uroczystość odbyła się na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura, Terytorialsi złożyli przysięgę na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, „który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę 3.PBOT.” – wyjawił por. Sura.

Minister obrony Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do nowo zaprzysiężonych żołnierzy Wojska Polskiego ocenił, że jest to wyjątkowy dzień, „jeden z tych, który pozostanie w waszej pamięci na resztę życia”.

„Wypowiadając rotę przysięgi przyjmujecie na siebie wielkie zobowiązanie, stajecie w szeregu tych, którzy tworzyli Rzeczpospolitą, bronili jej wolności i niepodległości. Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, nowej formacji wojskowej, która stanowić będzie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju. Waszym zadaniem jest chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności, zarówno podczas wojny jak i w przypadkach sytuacjach kryzysowych, blisko współdziałając z administracją lokalną i pozostałymi rodzajami naszych Sił Zbrojnych” – napisał Mariusz Błaszczak w liście odczytanym podczas uroczystości w Tarnobrzegu przez płk. Konrada Korpowskiego, szefa szkolenia WOT.

List do nowo zaprzysiężonych żołnierzy skierował też marszałek Sejmu Marek Kuchciński, w którym wyraził przekonanie, że zarówno dla nich samych jak i ich najbliższych przysięga jest wyjątkowym momentem w życiu, „chwilą, która budzi wzruszenie, radość i dumę, jak również na zawsze pozostanie we wspomnieniach”.

„Przed żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stoją ważkie i trudne zadania wobec współczesności, jak i wolnościowego dziedzictwa. Nie mam wątpliwości, że z nich wszystkich wywiążecie się państwo wzorowo” – wyraził przekonanie marszałek Sejmu i życzył nowo zaprzysiężonym powodzenia w wypełnianiu odpowiedzialnej żołnierskiej służby.

„Niech będzie ona powodem do satysfakcji i przyniesie chwałę polskiemu orężowi” – napisał w liście marszałek Kuchciński.

Przysięga złożona przez prawie 150 żołnierzy była zwieńczeniem trwającego 16 dni szkolenia podstawowego, które odbyło się w Przemyślu i Dębicy.

„Organizatorami +szesnastek+ byli sanocki i dębicki batalion lekkiej piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii” – poinformował rzecznik.

Dodał, że trwające 16 dni szkolenie jest początkiem trwającego 3 lata szkolenia Terytorialsów. Odbywa się ono przede wszystkim w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu.

„Okres trzyletni podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego sekcje, pluton, jak również kompanię. W czasie trwania szkolenia podstawowego, równocześnie w brygadzie odbywało się szkolenie wyrównawcze oraz ćwiczenia rotacyjne” – wyjaśnił rzecznik brygady.

Niedzielną przysięgę poprzedziła Msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Tarnobrzegu.

W czasie uroczystości na placu Bartosza Głowackiego odbył się też pokaz sprzętu wojskowego będący na wyposażeniu brygady. Można było zobaczyć quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską. Można też było porozmawiać o nowo tworzonej formacji, o szkoleniu Terytorialsów w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut Terytorialsów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl