Tablica ku czci prymasa Hlonda na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica z brązu, poświęcona pamięci prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda – poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. 22 października obchodzono 65. rocznicę jego śmierci.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się w sobotę po Mszy w Kaplicy Matki Bożej sprawowanej w południe. Około dwumetrowa płyta z brązu została umieszczona przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Jej fundatorem jest – jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry – Rodzina Salezjańska, do której należał także kardynał August Hlond. „W ten sposób polscy salezjanie chcą uczcić swojego wybitnego współbrata, prymasa Polski” – poinformowano.

Tablica ku czci prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, zawiera tekst Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, który został wypowiedziany przez niego 8 września 1946 roku na Jasnej Górze w obecności miliona wiernych i całego episkopatu. „Tobie i Twojemu Niepokalanemu Sercu poświęcamy siebie, naród cały i wskrzeszoną Rzeczpospolitą” – mówi fragment ślubowania.

W woj. śląskim, decyzją radnych sejmiku, 2013 rok jest poświęcony pamięci kard. Augusta Hlonda – pochodzącego z Górnego Śląska pierwszego biskupa diecezji katowickiej, prymasa Polski w latach 1926-1948.

We wtorek 22 października obchodzono 65 rocznicę jego śmierci. August Hlond urodził się na granicy Brzęczkowic i Mysłowic w 1881 roku, był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie.

Po złożeniu ślubów zakonnych, a potem kapłańskich, po I wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku – najpierw jako administrator apostolski, a potem jako pierwszy biskup diecezji katowickiej. Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik „Gość Niedzielny”. W 1926 roku mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie. W Rzymie powstały dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju tworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju. Zmarł 22 października 1948 roku w Warszawie (pogrzeb odbył się 26 października). Na swego następcę wyznaczył Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl