T. Szczyrbak o inicjatywie „Golgota Zachodu”: Chcemy przypomnieć wielką ofiarę krwi polskiego narodu

26 listopada we Wrocławiu będą miały miejsce dwie inicjatywy, które mają przypomnieć o „Golgocie Zachodu”. W 75. rocznicę aresztowania członków Polskiego Ruchu Oporu OLIMP Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu oraz Rodzina Rodła – Wrocław zapraszają na uroczystość, która rozpocznie się w niedzielę o godz. 16.00 przy pomniku Polskiego Ruchu Oporu OLIMP (Skwer Ruchu OLIMP, róg ulic Sokolniczej i Zelwerowicza obok pl. Jana Pawła II na Osiedlu Szczepin). Wcześniej od godz. 10.00 do 13.00 Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania oraz Rodzina Rodła – Wrocław zapraszają na konferencję o reparacjach wojennych w stolicy Dolnego Śląska. Prelekcja odbędzie się w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu.

Zaproszeni goście będą mieli okazję dowiedzieć się z ust znawców tej problematyki o tym, co dzisiaj dzieje się w relacjach polsko-niemieckich, jak ta tematyka reparacji wojennych powinna być dalej prowadzona. (…) Bardzo bogata tematyka, obejmująca nie tylko historię, ale aspekty prawne, współczesne i odnoszące się do przyszłości – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu i organizator uroczystości upamiętniających ofiary III Rzeszy w czasie II wojny światowej.

Jak mówił Tadeusz Szczyrbak, „Golgota Zachodu” to inicjatywa realizowana przez Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu i Rodzinę Rodła – Wrocław. Organizatorzy poprzez te dwie inicjatywy chcą przypomnieć wielką ofiarę krwi, jeśli chodzi o polski naród, czyli „Golgotę Zachodu”. Ta część naszej historii jest aktualna i obecna w nauczaniu, ale może czasami w jakiś sposób jest niedoceniana, może mniej przywoływana – zaznaczył prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu.

– Bardzo bogata tematyka, obejmująca nie tylko historię, ale aspekty prawne, współczesne i odnoszące się do przyszłości. Jest to niepowtarzalna szansa dla mieszkańców Wrocławia, czy Dolnego Śląska, aby w takie konferencji uczestniczyć. To jest jakby część pierwsza, przypomnę – Wielka Sala Ratusza, niedziela 26 listopada we Wrocławiu w godzinach 10:00-13:00 – poinformował.

Kolejne ważne spotkanie odbędzie się przy pomniku Polskiego Ruchu Oporu „Olimp”. Jest to miejsce i monument, który upamiętnia polską martyrologię wojennego Wrocławia – podkreślił gość Radia Maryja.

– Drugie ważne miejsce – nieopodal Placu Jana Pawła II znajduje się pomnik Polskiego Ruchu Oporu „Olimp”. Jest to miejsce i monument, który upamiętnia polską martyrologię wojennego Wrocławia, ludzi z literą „P” i Polaków spod znaku Rodła, którzy 5 czerwca 1942 roku zostali zaaresztowani przez niemieckie służby specjalne, przez Gestapo i później ponieśli największą ofiarę dla Polski w niemieckich obozach koncentracyjnych, tu na ziemi dolnośląskiej. To spotkanie przy pomniku o godzinie 16:00 na terenie osiedla Szczepin – część modlitewna, wspomnieniowa, złożenie kwiatów i hołdu naszym bohaterom wojennego Wrocławia, a później serdecznie zapraszam na godzinę 17:00 do położonego nieopodal budynku Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie będzie miała miejsce część merytoryczna i artystyczna – wskazał.    

Prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu odniósł się również do polityki historycznej na Dolnym Śląsku.

– Podzielam opinię, że w niszowej części nauczania, na drugim planie znajduje się historia naszych ziem zachodnich i północnych. Moim skromnym zdaniem, od wielu lat inicjatywa Rodziny Rodła upamiętnia naszą polską obecność, zwłaszcza podczas okresu wojennego nad Odrą, nad Bałtykiem poprzez edukacyjne spotkania z młodzieżą, multimedialne prezentacje, publicystkę. (…) Każdego roku w marcu przypominamy Kongres Berliński, rocznicę ogłoszenia praw Polaków spod znaku Rodła. Tym plonem ostatnich piętnastu lat działalności na niwie Rodła i wzmacniania naszej narodowej tkanki we Wrocławiu, Opolu, Olsztynie, Szczecinie (…) będzie przygotowywany przez nas jubileusz 80. rocznicy Kongresu Berlińskiego, tego wspaniałego kongresu, który był perfekcyjnie przygotowany i zorganizowany 6 marca 1938 roku (…). Przyszłoroczna uroczystość pokaże, że jeśli chodzi o temat myśli zachodniej, to jest od lat skutecznie realizowany – podkreślił Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu.

Całą rozmowę z Tadeuszem Szczyrbakiem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl