fot. PAP/Paweł Supernak

Szymon Nehring w finale 17. Konkursu Chopinowskiego

20-letni Polak Szymon Nehring znalazł się w pierwszej dziesiątce Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. O miejsce w finale rywalizowało w III etapie 20 pianistów. Wyniki ogłoszono wczoraj w Filharmonii Narodowej.

Rywalami Polaka w finale będą przedstawiciele Korei Południowej, Chorwacji, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Łotwy, Kanady i Rosji.

Finałowe przesłuchania rozpoczną się jutro i potrwają do wtorku – podaje rzecznik prasowy Konkursu Chopinowskiego Agata Kwiecińska.

Pianiści w finałach grają Koncert e-moll lub f-moll Fryderyka Chopina. Towarzyszyć im będzie orkiestra Filharmonii Narodowej i tradycyjnie już dyrygować będzie Jacek Kaspszyk. Tylko jeden z uczestników finału wybrał Koncert f-moll, a pozostali uczestnicy zagrają Koncert e-moll. Finałowy etap konkursu trwa trzy dni i zwycięzcę 17. Konkursu Chopinowskiego powinniśmy poznać bardzo późnym wieczorem 20 października. Po ogłoszeniu zwycięzcy będą jeszcze trzy koncerty laureatów – mówi Agata Kwiecińska.

Dziś pianiści, jurorzy oraz organizatorzy konkursu spotkają się z prezydentem Polski – Andrzejem Dudą, który objął swoim honorowym patronatem Międzynarodowy Konkurs Chopinowski.

Odbywający się co 5 lat, konkurs pianistyczny to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Do tej pory polscy pianiści wygrali go czterokrotnie, a ostatnim był Rafał Blechacz w 2005 roku.

 

RIRM

drukuj