Szybkim tempem w głąb ziemi

W ekspresowym tempie postępują prace przy drugim odwiercie geotermalnym TG-2 w Toruniu. Odwiert zatłaczający docelowo osiągnie głębokość około 2350 metrów. Obecnie, jak informuje ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, wiercenia doszły już do 920 metrów.

Odwiert TG-2 będzie zatłaczał w głąb ziemi wodę pobraną z otworu TG-1 po wcześniejszym odebraniu z niej energii. Woda musi bowiem wrócić do tego samego horyzontu geologicznego, z którego została pozyskana, a zatem do dolnego liasu. Obecnie prace postępują sprawnie. Wczoraj pracownicy Polskiej Firmy Poszukiwanie Nafty i Gazu Jasło sp. z o.o. wiercili na głębokości poniżej 900 metrów. Rano wiertło pracowało na 920. metrze.
– Dzięki geotermii chcemy pokazać Polsce i Polakom, że Polska może być samowystarczalna, i pragniemy wskazać na mądrą gospodarkę. Nie tak, że wszystko sprzedać, bo to jest polityka bardzo krótkowzroczna – dzisiaj sprzeda, bo potrzebuje na coś i nie myśli dalekosiężnie, co będzie z jego dziećmi, wnukami. Nie, chcemy wskazać na pracowitość, oszczędność i mądre gospodarowanie – mówi ojciec Tadeusz Rydzyk. – Pokażemy ludziom, co mamy, a jeśli z tego coś wyjdzie, to te pieniądze przeznaczymy na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, bo trzeba ją rozwijać – dodaje.
Planowo prace przy drugim odwiercie mają się zakończyć około połowy listopada. Przypomnijmy, że w czerwcu została podpisana umowa z wykonawcą drugiego odwiertu, z Polską Firmą Poszukiwanie Nafty i Gazu Jasło sp. z o.o. Z Teksasu, przez ocean, płyną rury z włókna szklanego, tzw. fiberglassy. Tak jak przy pierwszym odwiercie będą wpuszczane w głąb ziemi. Jak mówią specjaliści, rury z włókna szklanego charakteryzują się tym, że mogą dłużej wytrzymać w otworze, a narażone na warunki bardzo ekstremalne, takie jak solanka i temperatura, nie zardzewieją i długo będą służyć w produkcji ciepła. Fiberglassów używa się głównie w Japonii i Niemczech, gdzie jest wysoka kultura techniczna. Pierwszy raz w Polsce takie rury zostały zastosowane przy projekcie naukowo-badawczym Fundacji „Lux Veritatis” – przy odwiercie TG-1 w Toruniu jesienią ubiegłego roku.

Katarzyna Cegielska, Toruń
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl