Szwedzki rząd chce zastąpić szkoły wyznaniowe placówkami świeckimi

Szwedzki rząd chce likwidacji szkół wyznaniowych, w tym chrześcijańskich, i zastąpienia ich placówkami świeckimi. Zapowiedź przekształceń to efekt ujawnionych przez media nadużyć w szkołach muzułmańskich. Mowa o segregacji uczniów ze względu na płeć.

Przykładem jest jedna ze szkół na przedmieściach Sztokholmu. Ujawniony przez media materiał filmowy pokazuje jak do należącego do niej autobusu chłopcy wchodzą przednimi drzwiami, a dziewczynki tylnymi.

Zdaniem szwedzkich władz, z tego m.in. względu szkołami powinni kierować nauczyciele i pedagodzy, a nie imamowie lub księża.

Na takim podejściu stracą uczniowie szkół chrześcijańskich i katolickich, a warto zauważyć, że placówki o takim profilu nie budzą zastrzeżeń.

Zdaniem ks. prof. Waldemara Cisło, dyrektora polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, działania szwedzkiego rządu to jeden z wielu przejawów eliminacji chrześcijaństwa z Europy.

– Niestety, decyzja rządu szwedzkiego wpisuje się w wiele innych aktów rządu francuskiego, rządów Europy Zachodniej w eliminowanie tzw. miękkie chrześcijaństwa w różnej formie. Widzimy często problemy z akceptowaniem świąt kościelnych, widzimy wymazywanie nazewnictwa np. w Wielkiej Brytanii już nie mamy przerwy świątecznej, tylko mamy ferie zimowe. To, co w praktyce się również przejawia, to np. trudność w zakupieniu kartek z elementami religijnymi: z szopką czy Świętą Rodziną. To są wszystko znaki, które świadczą o tym, że Europa stara się wymazywać chrześcijaństwo tam tylko, gdzie może i dzieje się to w tzw. miękki sposób. U nas nie ma krwawych prześladowań, czyli takiej mocnej dyskryminacji, chociaż o dyskryminacji też możemy mówić – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

Sprzeciw wobec ogłoszonego przez szwedzki rząd zakazu szkół wyznaniowych wyraziła działająca w tym kraju Rada Chrześcijan. Według niej, społeczeństwo więcej na tym straci niż zyska, a chrześcijańskie nauczanie jest nierozerwalnie związane z europejską kulturą i nauką.

W Szwecji istnieje 70 niezależnych szkół wyznaniowych. 80 proc. z nich to placówki o profilu chrześcijańskim i katolickim.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl