Szukając oszczędności prywatyzują oświatę

Samorządowcy kilku miast Wielkopolski próbują szukać oszczędności. W Jarocinie i Środzie Wielkopolskiej władze dążą do prywatyzacji oświaty. Zaczęło się od przedszkoli, teraz przyszedł czas na szkoły.

Zmianom sprzeciwiają się nauczyciele, rodzice i uczniowie. Nie wykluczają akcji protestacyjnych, przygotowują petycje przeciwko zapowiadanym zmianom.

Uczniowie Zespołu Szkół w Wilkowyi pod Jarocinem są zrozpaczeni. Nie wiedzą co z nimi będzie.

Według mnie ta szkoła jest bardzo dobra i to, co pan burmistrz mówi o tej szkole to nie jest prawda – mówi Joanna Rutkowska, uczennica Zespołu Szkół w Wilkowyi.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice mówią jednym głosem: „Nie chcemy, aby szkoła w Wilkowyi została przekształcona w placówkę niepubliczną”.

Wybrałem to gimnazjum, ponieważ powstała klasa sportowa i chcę rozwijać swoje zainteresowania sportowe – stwierdza Krzysztof Krzyżaniak.

Jestem najstarszą uczennicą w tej szkole. Chodzę już tutaj 14 lat, całe przedszkole, podstawówka i gimnazjum, i myślę, że to jest dobra szkoła –  zaznacza Sandra Grajek uczennica Zespołu Szkół w Wilkowyi.

Władze Jarocina twierdzą, że utrzymanie szkoły jest zbyt drogie. Stąd pomysł na jej przekształceniu w placówkę niepubliczną. Podobny los ma spotkać również trzy jarocińskie przedszkola: Stokrotkę, Jarzębinkę i Marcinek. Placówkami mają zarządzać stowarzyszenia. Gmina liczy, że wprowadzone zmiany przyniosą spore oszczędności. Na zmianach najwięcej stracą nauczyciele, bo przestanie ich obowiązywać Karta nauczyciela.

Nie wiemy co będzie z naszą placówką od września, nie wiemy kto będzie nią kierował, nie wiemy kogo prezes tej placówki powoła na dyrektora, nie wiemy kogo z nauczycieli zatrudni – mówi Andrzej Dworzyński, dyrektor Zespołu Szkół w Wilkowyi.

Podobna sytuacja jest w Środzie Wielkopolskiej. Samorządowcy szukając oszczędności chcą prywatyzować oświatę.

– Spirala długów jest dosyć duża. Na dzień dzisiejszy dokładamy do szkół ponad dwa miliony złotych – wyjaśnia się Piotr Kasprzak wicestarosta Środy Wielkopolskiej.

Średzkimi przedszkolami zarządza już spółka Środa 21. Teraz władze powiatu chcą prywatyzować gimnazjum i jedyne w mieście liceum.

Żal, że w pogoni za realizacją jakiegoś enigmatycznego pensum ustalonego przez nieodpowiedzialnych samorządowców ta jakość edukacji na pewno ucierpi – dodaje Joanna Wąsala prezes okręgu wielkopolskiego ZNP.

Okazuje się, że Środa Wielkopolska i Jarocin to nie jedyne miejscowości, w których samorządowcy podnoszą rękę na oświatę. Docierają do nas sygnały z innych miejsc, w których wykonywane są podobne działania.  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zielone świtało procesowi prywatyzacji szkół  dało Ministerstwo Edukacji Narodowej.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl