Szlakiem Bożych Grobów

Wielka Sobota to adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W ciszy i zadumie trwamy na modlitwie. Do tego często dochodzi przemyślenie, refleksja nad własnym życiem, do której skłania wymowa Grobów Pańskich.

Wczoraj umęczony i ukrzyżowany, dziś spoczywa w grobie. Wielka Sobota to czas ciszy i adoracji Grobu Pańskiego z nadzieją na radość Wielkiej Nocy. Ten Grób Boży ma przede wszystkim wymiar religijny.

Prosty, ale jakże wymowny grób w Kościele akademickim pw. św. Macieja we Wrocławiu. Żeby wzmocnić przekaz Jezusa złożono na ołtarzu. To nam uświadamia, że Jezus oddał siebie w ofierze za nas, dla naszego zbawienia.

Grób Pański może mieć również wymiar społeczny i artystyczny. Wykorzystane obrazy to dar jednego z najwybitniejszych malarzy norweskich – Jezus Ukrzyżowany, Baranek Boży i obraz Jezusa Zmartwychwstałego. To symbole naszego życia – gdzie jest cierpienie, musi być ofiara i w końcu nastaje zwycięstwo.

– W tych trudnych czasach, w tych podziałach i kłótniach niech Pan Jezus pokaże nam jaką drogę przeszedł. Niech ci wszyscy, którzy uznają że nic nie warto, że nic nie jest potrzebne podniosą głowy do góry, bo tam jest ten najpiękniejszy obraz: Chrystus Zmartwychwstały – powiedział ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Jednak żeby zwyciężyć, dojść do zbawienia nieustannie musimy wybierać między dobrem a złem. Dwie drogi, taką symbolikę oddaje Grób Pański w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

– Ma sprawić abyśmy pomyśleli o tym, jaką drogą my idziemy, my jako każdy z nas indywidualnie, ale też pytamy szerzej: dokąd idziesz Europo? – powiedział ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki.

Ks. proboszcz Marcin Brzeziński zauważa, że obecnie Europa, szczególnie ta instytucjonalna, nie idzie drogą Chrystusa, ale idzie obok starając się nie widzieć Zmartwychwstałego.

Równie wyrazisty w wymowie jest grób w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana  na Pradze w Warszawie. Obok Jezusa metalowa klatka, a w niej pomarańczowy kombinezon więźnia. To przypomnienie tych, którzy obecnie giną za wiarę. Umęczonych za Chrystusa z roku na rok przybywa.

Zupełnie odmienna pełna spokoju wymowa Grobu u Franciszkanów w Gdańsku. Na płótnie, które okrywa Jezusa w zranionych miejscach zamiast plam krwi czerwone kwiaty. Te symbole przemawiają do parafian.

U Pijarów w Krakowie co roku na przygotowanie Grobu Pańskiego rozpisywany jest konkurs. W tym roku wygrał projekt Joanny Woźniak i Roberta Tomczaka. To absolwenci wydziału sztuki uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

– Przygotowali grób, w którym ciało Jezusa owinięte jest w całuny i zwisa nad wodą. W środku lustro (zbiornik wodny) mające kształt ośmiokątu ma przypominać chrzcielnicę – powiedział Tomasz Mońka, kleryk z Krakowa.

Każdy element ma tu znaczenie teologiczne. Każdy z nas przez chrzest zanurza się w tajemnicy Męki ale i Zmartwychwstania Jezusa. A w centrum sam Chrystus. Takie spotkanie robi wrażenie.

Dziś szczególnie każdy z nas powinien głębiej zastanowić się nad tą wielką tajemnicą, która jest istotą naszej wiary, która daje siłę i spokój.

 

 


Groby Pańskie w filmowej relacji PAP

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl