Szkolenia aplikantów radcowskich i adwokackich na uczelniach?

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie alternatywnej drogi dojścia do zawodu adwokata i radcy prawnego. O sprawie pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

Inspiracją do dyskusji na ten temat była petycja obywatelska studentów prawa, którzy zwrócili uwagę m.in. na masowość szkoleń na aplikacji, a co za tym idzie na niski poziom kształcenia i małą liczbę zajęć praktycznych.

Rozwiązaniem problemów może być możliwość szkolenia aplikantów radcowskich i adwokackich na uczelniach. Pomysł ten – choć popiera go część dziekanów – jest krytykowany przez korporacje prawnicze. Propozycjom oficjalnie przeciwstawiła się Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach.

Przedstawiciele m.in. Naczelnej Rady Adwokackiej zwracają natomiast uwagę, że podwyższanie standardów zawodowych należy zacząć od poprawy jakości kształcenia na uczelniach.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w rozmowie z Radiem Maryja podkreślił, że w proponowanym wariancie absolwenci mogliby wybierać miejsce odbywania szkolenia. Zwrócił uwagę, że i tak praktykujący swój zawód wykładowcy często szkolą w korporacjach.

– Tutaj mieliby możliwość w murach własnej, macierzystej uczelni kształcić młodych ludzi. W grupach mniejszych sytuacja byłaby bardziej komfortowa, co więcej byłaby większa elastyczność dla osób pracujących – np. takie zjazdy mogłyby się odbywać w sobotę i niedzielę. Ten młody człowiek mógłby aplikację skończyć nie w 3, ale np. w 2 lata przy odpowiednim zagęszczeniu kształcenia. Uczelnia, co więcej, mogłaby np. pośredniczyć w załatwieniu pracy dla takiego młodego człowieka – wskazuje.

Jeśli zmiany dotyczące szkoleń weszłyby w życie najwięcej straciłyby korporacje prawnicze. Z danych wynika, że obecnie na aplikacjach radcowskich i adwokackiej uczy się ponad 12 tys. osób.

Opłata roczna za pobieranie nauki wyniosła w tym roku 5 tys. 200 zł, więc podmioty szkolące przyszłych pełnomocników uzyskały z tego tytułu ponad 64 miliony zł.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl