Sześciolatki do szkół. Rodzice mówią nie. PSL szykuje swój raport

W ramach partyjnych konsultacji ws. obywatelskiego wniosku o referendum edukacyjne posłowie PSL mają przygotować i przedstawić raporty dotyczące przygotowania szkół do przyjęcia 6-latków. Decyzja dotycząca stanowiska ludowców ws. referendum ma zapaść we wtorek. 

Głosowanie ws. obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum dotyczącego obowiązku szkolnego dla 6-latków ma się odbyć na rozpoczynającym się w środę trzydniowym posiedzeniu Sejmu.

Za dokumentem podpisało się blisko milion osób; opowiedziały się już wszystkie kluby opozycyjne, tymczasem PO chce jego odrzucenia. Do końca nie wiadomo jednak jak w tej sytuacji zachowa się koalicjant partii rządzącej – PSL. Politycy tej partii w ramach wewnątrz partyjnych konsultacji mają przygotować i przedstawić raporty dotyczące przygotowania szkół do przyjęcia 6-latków. Decyzja dotycząca stanowiska ludowców ws. referendum ma zapaść we wtorek.

W klubie PSL – jak wynika z wypowiedzi posłów – opinie w sprawie referendum są podzielone, choć większość posłów przychyla się do głosowania wspólnie z Platformą.

Poseł Marzena Wróbel z SP zaznacza, że jest to niepoważne działanie ze Strony PSL. Nie trzeba robić żadnych nowych raportów tylko zapoznać się z tymi, które funkcjonują w obiegu publicznym. Poseł wymienia raport NIK, a także ten przegotowany przez rodziców.

Szkoły nie są przygotowane do przyjęcia sześciolatków zarówno pod względem organizacyjnym, jak i pod względem programowym. PSL, niech nie odwraca przysłowiowego „kota ogonem”, i niech ma odwagę w sposób krytyczny podejść do tych informacji, którymi już dysponuje. Przede wszystkim krytycznie powinien podejść do informacji przekazywanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i poczytać raporty rodziców – zaznacza poseł Marzena Wróbel.

Polacy w proponowanym referendum mieliby odpowiedzieć na pięć pytań, z których najważniejsze brzmi: Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję referendalną, tłumaczył w Sejmie, że w Polsce szkoły podstawowe z wielu powodów nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Wymienił m.in. nieodpowiednie wyposażenia szkół czy nieprzygotowanie nauczycieli do tych zmian.

Według szefowej MEN Krystyny Szumilas, referendum oznacza „niepewność nauczycieli i uczniów co do ich przyszłości”. Jej zdaniem szkoły podstawowe są dobrze przygotowane.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl