Szefowie MSZ Polski i Azerbejdżanu rozmawiali m.in. o Południowym Korytarzu Gazowym

Liczymy na odbudowę współpracy Polski i Azerbejdżanu – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem. Azerski minister poinformował, że rozmawiali m.in. o Południowym Korytarzu Gazowym, który ma zdywersyfikować źródło dostaw gazu do UE.

Waszczykowski na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że spotkanie z szefem MSZ Azerbejdżanu wiąże się z przygotowaniem do wizyty prezydenta Ilhama Alijewa w Polsce pod koniec czerwca.

„Mamy nadzieję, że spotkanie prezydentów po wielu latach doprowadzi do odbudowania naszych relacji politycznych, gospodarczych, wojskowych, ponieważ mamy duży potencjał do takiej współpracy” – podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji wyraził też nadzieję, że prezydenci obu państw podpiszą deklarację o współpracy strategicznej. Waszczykowski liczy ponadto na szersze otwarcie naszego kraju na studentów azerskich.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że podczas wtorkowej rozmowy poruszono nie tylko kwestie gospodarcze, ale także współpracy na forach międzynarodowych i „wzajemnych poparć do różnych instytucji, do których kandydujemy”.

Mammadiarow dodał, że podczas spotkania mówiono m.in. o kwestii współpracy energetycznej pomiędzy Azerbejdżanem a Unią Europejską w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego. Jak podkreślił azerski minister, projekt ten ma na celu dywersyfikację źródła dostaw dla Europy, do której za pośrednictwem nowego połączenia będzie dostarczany gaz z Azerbejdżanu.

Jak zaznaczył, Azerbejdżan chce zaangażować się w połączenie infrastrukturalne pomiędzy trzema morzami: Bałtyckiego, Czarnego i Kaspijskiego. Mammadiarow podkreślił, że Polska jest bardzo ważnym kierunkiem.

„Rozważamy dalsze połączenia: poprzez Iran dotarcie do Zatoki (Perskiej – PAP) oraz dalej Indie i południową część Chin” – dodał.

Według niego projekty infrastrukturalne zróżnicują współpracę gospodarczą.

Azerski minister podkreślił też, że wiele polskich przedsiębiorstw działa już w Azerbejdżanie, wymienił tu koncerny Orlen i Lotos.

Gaz z Azerbejdżanu w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego ma być wysyłany do Unii Europejskiej przez Gruzję, Turcję, do Grecji, Albanii, a dalej przez Morze Adriatyckie do Włoch. Korytarz ma składać się z trzech części. Bruksela i wiele państw UE upatruje w projekcie szanse na dywersyfikację dostaw gazu i wzmocnienie pozycji przetargowej względem Rosji.

Szefowie MSZ Polski i Azerbejdżanu rozmawiali we wtorek także o tym, co zrobić, by zwiększyć wymianę turystyczną między oboma krajami.

„Zgodziliśmy się, że musimy zachęcać do otwarcia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą a Baku” – powiedział Mammadiarow.

Przypomniał, że w tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Azerbejdżanem. W jego ocenie przez lata stosunki pomiędzy oboma krajami były pozytywne. Jak wyliczał, prezydent Azerbejdżanu złożył siedem wizyt w Warszawie, a prezydenci Polski w ostatnim ćwierćwieczu odwiedzali Baku sześć razy.

Według azerskiego ministra Polska i Azerbejdżań podpisały już ponad 30 porozumień, a kolejnych 12 jest negocjowanych. Jak mówił, dotyczą one współpracy w wielu obszarach, od edukacji po kwestie wojskowe. Jednym z nich jest deklaracja o współpracy strategicznej, którą według Mammadiarowa mają podpisać prezydenci obu państw podczas czerwcowego spotkania w Warszawie.

„Ta deklaracja otworzy nowy rozdział w relacjach pomiędzy Polską a Azerbejdżanem” – powiedział Mammadiarow.

Szef dyplomacji Azerbejdżanu przybył do Warszawy na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w środę. Waszczykowski we wtorek będzie także rozmawiać z mołdawskim ministrem spraw zagranicznych Andreiem Galburem.

Podczas wizyty w Warszawie Mammadiarow będzie rozmawiać także z marszałkiem Sejmu z Markiem Kuchcińskim, ministrami – gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem oraz infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem – a także z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl