fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Szef PKW: Nie będzie transmisji z lokali wyborczych podczas wyborów samorządowych

Nie będzie transmisji z lokali wyborczych podczas jesiennych wyborów samorządowych – zapowiedział szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Ma to związek z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych tzw. RODO.

Obowiązek prowadzenia transmisji z lokali wyborczych zakłada znowelizowany w styczniu Kodeks wyborczy. Rząd chciał wprowadzić większą jawność wyborów. Według PKW przepis nie może być stosowany.

Poseł Anna Milczanowska z PiS czeka jeszcze na decyzję szefowej Krajowego Biura Wyborczego.

– Trzeba do tego podchodzić rozsądnie, ponieważ w ostatnim czasie dużo się o RODO słyszy i próbuje się nas wszystkich zastraszyć. Z pewnością będziemy do tego podchodzić z uwagą, aby nie łamać przepisów. Zobaczymy, co nam na to powie minister Magdalena Pietrzak – mówiła Anna Milczanowska.

Poseł, odnosząc się do przygotowania sytemu monitorowania, podkreśliła, że na razie wszystko przebiega zgodnie z planem.

Wcześniej zastrzeżenie do kamer w lokalach wyborczych zgłaszał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, twierdząc, że mogą one naruszyć prywatność w lokalach wyborczych.

RIRM

drukuj