fot. Tomasz Strąg

Szef MSZ z wizytami w Wielkiej Brytanii i Luksemburgu

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w niedzielę w Wielkiej Brytanii weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Europy Środkowej i Wielkiej Brytanii, a w poniedziałek w Luksemburgu w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych – poinformowało PAP biuro rzecznika prasowego MSZ.

Głównymi tematami poniedziałkowych rozmów będą sytuacja międzynarodowa wokół Iranu, Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Turcji oraz polityka UE w dziedzinie praw człowieka.

Podczas posiedzenia, ministrowie spraw zagranicznych UE omówią także wdrażanie zawartego w 2015 r. porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego.

Jak podkreśliło biuro rzecznika prasowego MSZ, spotkanie będzie dotyczyć także relacji Unii Europejskiej z Turcją w odniesieniu do sytuacji wewnętrznej w tym kraju oraz współpracy z Ankarą w regionie Bliskiego Wschodu.

Szefowie dyplomacji państw unijnych będą dyskutować także nt. sytuacji na Półwyspie Koreańskim oraz podejmowanych działań międzynarodowych w kontekście ostatniej aktywności Pjongjangu, także w kontekście wdrażania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Witold Waszczykowski weźmie również udział w debacie z udziałem Specjalnego Przedstawiciela UE ds. Praw Człowieka Stavrosa Lambrinidisa, której tematem będzie polityka UE w dziedzinie praw człowieka.

Natomiast w niedzielę szef MSZ będzie uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji Wielkiej Brytanii i państw Europy Środkowej (Bułgarii, Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier).

PAP/RIRM

drukuj