Szef MSZ udaje się dziś na Łotwę

Szef MSZ złoży dziś wizytę roboczą na Łotwie. Jacek Czaputowicz spotka się z szefem dyplomacji Łotwy Edgarsem Rinkeviczem, a także – w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Adazi – z łotewskim ministrem obrony Raimondsem Bergmanisem oraz stacjonującymi tam polskimi żołnierzami.

W Rydze odbędą się także polsko-łotewskie konsultacje polityczne pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych. Minister Czaputowicz złoży też wizytę w Łotewskiej Bibliotece Narodowej.

„Głównym tematem rozmów ministrów Czaputowicza i Rinkevicza będą kwestie bilateralne. Nasze stosunki są bardzo dobre, ale zawsze należy o nich dyskutować i nad możliwościami ich dalszego rozwoju. Oczywiście będą omawiane także sprawy unijne” – poinformował PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Artur Lompart.

Dodał, że w rozmowach na tematy dwustronne poruszone zostaną kwestie zarówno polityczne, jak i gospodarcze oraz kulturalne.

„Mamy bardzo dobre doświadczenia na przykład w dyplomacji cyfrowej; w zwalczaniu dezinformacji Łotwa jest jednym z tych krajów bałtyckich, który ma doświadczenie w tym zakresie” – zaznaczył Artur Lompart.

Jak podkreślił wizyta szefa polskiej dyplomacji u polskich żołnierzy to „gest podziękowania za służbę na wschodniej flance NATO”. Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej na Łotwie.

W Bibliotece Narodowej Łotwy – powiedział Artur Lompart – szef MSZ zapozna się z polonikami, które zostaną zaprezentowane przez dyrekcję.

„Zarówno Polska jak i Łotwa obchodzą w tym roku 100-lecie niepodległości, stąd podkreślanie wzajemnych kontaktów w 1918 r. jest ważne” – dodał.

Jak poinformował, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polska wraz z partnerami łotewskimi przygotowuje kilka projektów.

„Ambasada RP na Łotwie wyda w tym roku album o stu Polakach związanych z Łotwą. Przygotuje również wystawę >>Kobiety niepodległości<< w łotewskiej wersji językowej. Będzie też wystawa >>Józef Piłsudski mąż stanu Polski i Europy<<. Zostanie też zorganizowana olimpiada historyczna wśród uczniów szkół polskich na Łotwie, której głównym tematem będzie stulecie odzyskania niepodległości prze Polskę i Łotwę” – zapowiedział Lompart.

Decyzję o wysłaniu do Polski oraz państw bałtyckich, w tym Łotwy, czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Celem inicjatywy określonej jako wysunięta wzmocniona obecność (eFP) było wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Polska wydzieliła siły do batalionów stacjonujących w Rumunii i na Łotwie.

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, liczące 1-1,5 tys. żołnierzy. Każda z nich jest wielonarodowa – tzw. państwo ramowe wystawia większość sił i dowodzi całą grupą, złożoną także z żołnierzy innych krajów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl