Szef MSZ: Przywróciliśmy podmiotowość polskiej polityce zagranicznej

Przywróciliśmy podmiotowość polskiej polityce zagranicznej; zamiast stać na bocznej linii i kibicować głównym graczom, sami weszliśmy do gry na międzynarodowej arenie – powiedział w czwartek w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych przedstawia zadania polskiej polityki zagranicznej w 2017 r.

Szef MSZ ocenił, że polska polityka zagraniczna zmieniła swój charakter.

– Przywróciliśmy jej podmiotowość i właściwą hierarchię priorytetów, przyjmując za punkt wyjścia szeroko pojęte interesy naszego kraju. To im właśnie poświęciliśmy wiele uwagi i działań. Zamiast stać na bocznej linii i kibicować głównym graczom – sami weszliśmy do gry na międzynarodowej arenie – mówił szef resortu spraw zagranicznych.

Jak podkreślił, okazało się, że „potrafimy opracować taktykę, wyłożyć argumenty i przekonywać do swoich racji”.

– Potrafimy wytrzymać pierwszą falę niechęci, ataków, a nawet napaści. Budować koalicje i wygrywać – dodał.

Jego zdaniem tak było w sprawie tarczy antyrakietowej, obecności wojsk NATO-wskich w Polsce oraz problemu migracji.

Szef MSZ zaznaczył, że podmiotowe traktowanie interesów polskich nie wyklucza troski: o przyszłość zjednoczonej Europy, bezpieczeństwo jej granic, stabilność europejskiego sąsiedztwa, silne i mocne relacje transatlantyckie.

– Pomiędzy celami tymi nie ma sprzeczności – dodał.

Waszczykowski mówił, że w trudnych warunkach – kryzysu bezpieczeństwa, sąsiedztwa i projektu europejskiego – polska dyplomacja doskonale zdała egzamin.

– Po upływie dwunastu miesięcy śmiało możemy powiedzieć, że Polska stała się bardziej bezpieczna – ocenił.

Zdaniem Waszczykowskiego dynamiki nabrała polityka wobec najbliższego sąsiedztwa, w tym wobec Europy Wschodniej. Mówił, że w debacie na temat przyszłości projektu europejskiego, polski głos w UE jest słyszalny, a argumenty brane pod uwagę.

– Mogliśmy się o tym przekonać w czasie ostatniej wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie – powiedział.

Najtrudniejszym wyzwaniem w 2017 r., jak zaznaczył minister Witold Waszczykowski będzie przyszłość Unii Europejskiej, która znalazła się w niezwykle trudnym położeniu.

Szef MSZ podkreślił, że priorytetem działań rządu PiS jest naprawa UE, a nie jej demontaż. Minister ocenił, że na trudne położenie UE złożyło się wiele przyczyn, w tym nieliczące się z rzeczywistością inicjatywy, motywowane ideologiczne, a nie dobrem społeczeństw Unii.

Polska będzie współtworzyć zręby nowych rozwiązań służącym naszym interesom narodowym jak i szerszemu interesowi europejskiemu – zapowiedział minister Witold Waszczykowski.

– Wierzę, że te wysiłki przyniosą efekt. W interesie Polski i Europy leży Unia silna i konkurencyjna. Zależy nam na umacnianiu jednolitego rynku, który sprzyja jedności i spójności Unii Europejskiej. Za priorytet uważałem pełne wykorzystanie tego potencjału w sektorze usług i towarów, wspieranie przedsiębiorczości oraz poprawę konkurencyjności przemysłu europejskiego. Sprzeciwiamy się praktykom protekcjonistycznym, tworzeniu nowych barier, zwłaszcza w odniesieniu do swobody przepływu osób ich przejawem są m.in. zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników, oraz brak swobody świadczenia usług –  podkreślał szef MSZ.

Polska pozostanie także orędownikiem procesu rozszerzania UE. Drzwi Europy powinny pozostać otwarte dla państw podzielających wizję współpracy demokratycznych krajów – powiedział w szef MSZ Witold Waszczykowski.

Poinformował też, że w tym roku Polska planuje serię inicjatyw skierowanych do sześciu krajów kandydujących do UE: Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Kosowa.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl