Szef MSZ odwiedzi Paryż i Madryt

W przyszły czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz złoży wizytę we Francji, a w piątek udaje się do Hiszpanii; spotka się z szefami dyplomacji tych krajów – poinformowało PAP biuro prasowe resortu dyplomacji. Wśród tematów rozmów znajdą się kwestie związane z przyszłością UE i problematyka bezpieczeństwa.

Według zapowiedzi MSZ, w ramach planowanej na 5 kwietnia wizyty szefa polskiej dyplomacji w Paryżu przewidziane jest spotkanie z francuskim ministrem ds. Europy i spraw zagranicznych Jean-Yvesem le Drianem. Głównym tematem rozmowy ministrów mają być „możliwości intensyfikacji współpracy polsko-francuskiej”, w kontekście m.in. stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz przypadającej na 2019 r. setnej rocznicy nawiązania polsko-francuskich stosunków dyplomatycznych.

Szefowie polskiej i francuskiej dyplomacji mają odnieść się ponadto do „bieżącej agendy unijnej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących przyszłości UE oraz problematyki bezpieczeństwa”.

Z kolei podczas planowanej na 6 kwietnia wizyty w Madrycie minister Czaputowicz wraz z szefem hiszpańskiego MSZ Alfonso Dastisem omówić mają plany rozwoju wzajemnych stosunków obu krajów, aktualne kwestie europejskie i dot. bezpieczeństwa międzynarodowego, a także aktywność Polski i Hiszpanii na forum ONZ.

Jak podkreślił resort dyplomacji, będzie to pierwsza wizyta bilateralna szefa polskiej dyplomacji w Hiszpanii od 2011 r. i pierwsza od czasu objęcia tego urzędu przez Jacka Czaputowicza. Szef polskiego MSZ miał jednak okazję spotkać się ze swoim odpowiednikiem m.in. przy okazji lutowego nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w Sofii.

Jacek Czaputowicz o tym, że udaje się w najbliższym czasie do Paryża poinformował na konferencji prasowej po zeszłotygodniowym expose w Sejmie. Zapowiedział wówczas, że tematem jego rozmowy z le Drianem będzie m.in. „odnowienie działania” Trójkąta Weimarskiego.

Jak wówczas zaznaczył, Polska „razem z Niemcami” chce odnowy i intensyfikacji działalności Trójkąta.

„Teraz należy oczekiwać na decyzję Paryża w tej sprawie, bowiem tam jest ośrodek decyzyjny i być może pewne wątpliwości” – mówił szef dyplomacji.

Wyraził jednocześnie przekonanie, że wraz ze swoim francuskim odpowiednikiem znajdą „dobrą podstawę” do odnowienia działania Trójkąta.

Wolę zintensyfikowania współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego zadeklarowali wcześniej w Warszawie także premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel. W podobnym tonie wypowiadał się szef niemieckiego MSZ Heiko Maas, który przebywał z wizytą w Warszawie.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl