fot. PAP/EPA

Szef MSW Austrii: chcemy rewolucji w podejściu UE do migracji

Minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl powiedział w środę w Rzymie, że jego kraj oraz Włochy proponują „rewolucję kopernikańską” w podejściu UE do spraw migracji. „Klimat w Europie zmienia się” – dodał szef włoskiego MSW Matteo Salvini.

„Koncepcja solidarności Komisji Europejskiej dotąd nagradzała przemytników migrantów, a nie ludność. My chcemy to obalić, bo solidarność to ochrona granic, narodu, a zatem wprowadzimy w życie radykalną zmianę, rewolucję kopernikańską w europejskim myśleniu o imigracji i azylu” – oświadczył Herbert Kickl, polityk austriackiej prawicy, po spotkaniu z Matteo Salvinim.

Obecny w Wiecznym Mieście wicepremier Austrii Heinz-Christian Strache, który również rozmawiał z wicepremierem Salvinim, stwierdził: „Potrzebny jest sojusz chętnych, by chronić Europę przed tymi, którzy chcą do niej wejść”.

„Chcemy promować tę strategię we współpracy z Włochami po to, by odzyskać zaufanie ludności” – dodał.

Matteo Salvini oświadczył zaś: „Europę prosimy o to, by zaangażowała więcej ludzi i środków dla obrony Morza Śródziemnego”.

„Włoski rząd gotów jest pomagać tylko Włochom. W ciągu czterech latach przypłynęło 650 tys. migrantów. Teraz zamiast brać, jesteśmy gotowi oddawać” – stwierdził po spotkaniu z austriackim ministrem.

Szef włoskiego MSW i lider prawicowej Ligi oznajmił, że 800 osób, które w tym roku utonęły podczas przeprawy morskiej do Europy „ciąży na sumieniu przemytników i zwolenników pobłażliwej polityki”.

Wyjaśnił, że na forum UE rząd w Rzymie będzie domagał się ochrony granic zewnętrznych Unii.

„Nie chodzi o to, by rozdzielić problem między kraje europejskie, ale rozwiązać go z góry” – wyjaśnił.

„Jeżeli ktoś w UE myśli, że Włochy powinny dalej być przystanią i obozem dla uchodźców, pomylił się” – oznajmił Matteo Salvini.

„Klimat w Europie się zmienia, a my jesteśmy optymistami – dodał. – Pokładamy także ogromną ufność w przewodnictwie Austrii w UE”, rozpoczynającym się 1 lipca.

„Wierzymy w zdrowy rozsądek kolegów europejskich, także dlatego, że nie chcielibyśmy dojść do przedyskutowania włoskiego finansowania Unii” – dodał szef MSW.

PAP/RIRM

drukuj