Szef MON: przetarg na samoloty dla VIP-ów jesienią

Liczymy na to, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze tej jesieni – powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz, pytany o zakup samolotów dla VIP-ów. Minister dodał, że na pewno będą to dwa samoloty o zasięgu europejskim i dwa o zasięgu transatlantyckim.

O plany zakupu samolotów do przewozu osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie Macierewicz był pytany w Giżycku, gdzie przebywał w czwartek.

„Liczymy na to, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze tej jesieni” – zadeklarował minister.

Jak dodał, na pewno będą to dwa samoloty o zasięgu europejskim i dwa o zasięgu transatlantyckim. Natomiast na pytanie, jakie środki są zagwarantowane na ten cel, szef MON odpowiedział: „wystarczające”.

W czwartek „Nasz Dziennik” napisał, że rozpisanie przetargu na samoloty zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów, teraz dokumenty w tej sprawie trafią na posiedzenie rządu.

„Jest to pierwszy rząd, który podjął tak ważką decyzję, a Komitet Stały Rady Ministrów już ją zaakceptował. Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych godzin również Rada Ministrów podejmie taką decyzję uchwałą obiegową” – powiedział dziennikarzom w Sejmie wiceszef MON Bartosz Kownacki, który odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

„Będziemy mieli wieloletni program, który zagwarantuje, że wreszcie w Polsce będą samoloty, które pozwolą w sposób prawidłowy, taki, który jest na poziomie kraju tej wielkości w Europie, realizować politykę dyplomatyczną, politykę międzynarodową” – dodał wiceminister.

Pod koniec lutego Kownacki poinformował, że został unieważniony przetarg na dwa małe samoloty pasażerskie do przewozu VIP-ów rozpisany przez poprzednie kierownictwo MON. Kownacki wyjaśniał wówczas, że ministerstwo zdecydowało się na pójście drogą równoległego ogłoszenia przetargów na zakup samolotów małych i średnich oraz na czarter dużej maszyny kilka razy w roku. Zapowiedział, że przetargi zostaną ogłoszone jeszcze w 2016 r.

Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami czarterowanymi od PLL LOT. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego – np. w rejonie działań wojennych, wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl