fot. PAP/Jakub Kamiński

Szef MEN: samorządy wiedziały, że będzie więcej uczniów szkół średnich, miały się przygotować

Samorządy wiedziały, że od września w pierwszych klasach szkół średnich będą dwa roczniki uczniów, miały się przygotować; te, które myślą perspektywicznie, potrafiły to zrobić, część potrafi tylko narzekać – wskazał w piątek szef MEN Dariusz Piontkowski.

„Rekrutacja do szkół średnich co roku odbywa się na początku lipca. (…) Uczniowie i ich rodzice są pełni emocji, czekając na ostateczne ogłoszenie wyników, kto się dostanie do których z wybranych liceów, techników, czy szkół branżowych” – powiedział minister, który był gościem Sygnałów Dnia na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

„Podobnie jest w tym roku. Emocje są troszkę większe, w dużej mierze za sprawą dziennikarzy, którzy bardzo mocno ten temat opisują, +grzeją+, jak to mówią i częściowo także dlatego, że uczniów ubiegających się o miejsca w szkołach jest więcej, co wynika z faktu, że spotykają się absolwenci gimnazjów oraz szkół podstawowych” – dodał.

Dariusz Piontkowski wskazał, że samorządy wiedziały o tym, że taka sytuacja będzie i miały przygotować się na zwiększony rocznik. Z tym przygotowaniem, jak ocenił, „bywa różnie, niestety”.

„Duża część samorządów przewidując większą liczbę uczniów przygotowała dużo większą liczbę miejsc. W Warszawie, gdzie jest ok. 28 tys. absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, miasto przygotowało ponad 43 tys. miejsc więc zdecydowanie więcej niż absolwentów z samej Warszawy” – podał.

Wskazał jednocześnie, że do każdego z dużych miast, aplikują także uczniowie z mniejszych miejscowości, czasami nawet spoza województwa.

„Stąd te miasta starają się przygotować więcej miejsc. Np. Lublin, który ma nieco ponad 5,5 tys. absolwentów przygotował ponad 13 tys. 600 miejsc” – podał.

„Tak jest też w mniejszych miejscowościach, gdzie starostowie, burmistrzowie czy prezydenci przygotowali dużo większą liczbę miejsc” – dodał.

Minister podał, że w skali kraju absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów jest ok. 730 tys., zaś szkoły średnie przygotowały ponad 830 tys. miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

„Łącznie to w skali kraju ponad 100 tys. miejsc więcej niż uczniów” – podkreślił. Zaznaczył, że oczywiście w niektórych miejscowościach jest zapas, w innych nie.

„Stąd mówię o tym, że samorządy różnie się przygotowały. Wiedziały trzy lata temu, że będzie zmiana. (…) Samorządy, które myślą perspektywicznie potrafiły się na to przygotować. Część natomiast potrafi tylko i wyłącznie narzekać i oczekiwać od rządu, że coś zrobi” – zaznaczył.

„To jest taka paranoja, bo z jednej strony ci sami samorządowcy, np. prezydenci części dużych miast, mówią o tym, że chcą przejąć wszystkie kompetencje państwa, także w dziedzinie oświaty, a jednocześnie pytają ministra edukacji, co zrobi, by pomóc samorządom, które już przejęły ogromną część kompetencji” – dodał.

Minister podkreślił, że każdy uczeń ma prawo, a nawet obowiązek nauki do 18 roku życia i samorządy, zgodnie z prawem, muszą zabezpieczyć miejsca dla młodzieży.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl