Szef Kancelarii Senatu: Jeśli Sejm uchwali ustawy sądowe, Senat zajmie się nimi na obecnym posiedzeniu

Konwent Seniorów Senatu zdecydował, że porządek obrad rozpoczynającego się dzisiaj posiedzenia, zostanie uzupełniony o nowelizacje ustaw o Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy oraz o ustroju sądów powszechnych, w przypadku uchwalenia ich przez Sejm – poinformował szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski.

Jakub Kowalski podał tę informację dzisiaj rano na Twitterze. Projektami nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i SN oraz TK, Sejm ma zająć się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Tego samego dnia Senat rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewiduje m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Według projektu, minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna – zwraca się do Krajowej Rady Sądownictwa. KRS będzie mogła większością dwóch trzecich głosów odmówić zgody na odwołanie prezesa sądu – co jest wiążące dla ministra. Jeśli KRS nie zajmie stanowiska w tej sprawie w terminie 30 dni, to – jak dodano w przepisie – brak tego stanowiska nie będzie stał na przeszkodzie odwołaniu prezesa sądu przez ministra.

Projekt noweli zakłada też zrównanie wieku przejścia w stan spoczynku kobiet i mężczyzn sędziów do 65 lat. Jednocześnie pozostawiona została kobietom sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku w wieku 60 lat, niezależnie od stażu pracy.

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, który przewiduje, że zmniejszenie budżetu Izby Dyscyplinarnej SN będzie niemożliwe bez zgody jej prezesa. Będzie on mógł samodzielnie dysponować budżetem związanym z funkcjonowaniem tej Izby.

Sejm ma debatować nad sprawozdaniem komisji dot. projektu nowelizacji ustawy – przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawy o statusie sędziów TK, autorstwa PiS. Nowela zakłada, że prezes TK zarządza ogłoszenie nieopublikowanych wyroków TK w terminie siedmiu dni od wejścia w życie nowelizacji. Nowelizacja odnosi się do publikacji dotychczas nieopublikowanych rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl