Szczyt UE w Brukseli zakończył się bez żadnych ustaleń ws. Brexitu

Nowością, jaka pojawiła się podczas rozmów unijnych polityków, jest mglista zapowiedź przedłużenia okresu przejściowego. Dałby on czas na zawarcie porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wiele na to wskazuje, że okres przejściowy w sprawie Brexitu może być przedłużony.

– W sprawie umowy wyjścia jest kilka znaczących, nierozstrzygniętych kwestii w odniesieniu do irlandzkiego mechanizmu ochronnego na północy Irlandii. Jesteśmy zdecydowani, aby współpracować z Komisją Europejską i przywódcami UE, aby rozwiązać te problemy tak szybko, jak to możliwe – powiedziała Theresa May, premier Wielkiej Brytanii.

Premier Teresa May przyznała, że są trudności w porozumieniu się w sprawie granicy pomiędzy Republiką Irlandzką a Irlandią Północną należącą do Wielkiej Brytanii. Irlandia chce, aby ta granica była otwarta. Na to z kolei nie godzi się Unia.

Kanclerz Angela Merkel przyznaje, że wyjście Wielkiej Brytanii bez porozumienia byłoby problemem dla Irlandii.

– Umowa musi zawierać odpowiedź na pytanie dotyczące Irlandii Północnej i Republiki Irlandii, ale jeśli nie ma porozumienia, to na pytanie irlandzkie również nie ma odpowiedzi, a przynajmniej nie udzielono na niesatysfakcjonującej odpowiedzi – wskazała Angela Merkel.

Kanclerz przyznała, że państwa unijne zgodnie uważają za pożądane zawarcie porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii. O tym też, w trakcie spotkania z Angelą Merkel, mówił premier Mateusz Morawiecki. Podczas rozmowy poruszono również sprawę imigracji.

– Pierwsze konkretne propozycje ze strony prezydencji austriackiej pokazują, że oni zrozumieli, w którym kierunki teraz cała Unia powinna iść – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szczegóły rozmów nie są znane. Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe mają odbyć się w ciągu kilku tygodni w Berlinie.

Choć zakończony szczyt nie przyniósł żadnych konkretnych ustaleń to unijni technokracie cały czas liczą na przyjęcie porozumienia w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.

– Jestem przekonany, że znajdziemy porozumienie z Wielką Brytania. Moim założeniem nie jest „brak umowy”. Żadne porozumienie nie będzie niebezpieczne dla Wielkiej Brytanii i dla Unii Europejskiej – wskazał Jean-Claude Junker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Przedłużające się negocjacje to może być element taktyki uważa profesor Mieczysław Ryba.

– Komisja Europejska stanęła na stanowisku, że trzeba możliwie Wielkiej Brytanii utrudnić to wyjście i ją „ukarać” po to, by inni, którzy chcieliby zrobić taki sam ruch nie mogli tego robić lub, żeby się przestraszyli. Te rzeczy robią się coraz bardziej skomplikowane – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Zgodnie z przyjętymi ustaleniami Brexit ma nastąpić 29 marca przyszłego roku, o ile nie zostanie przedłużony okres przejściowy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl