fot. PAP/Piotr Nowak

Szczyt Trójmorza zdecydował o uruchomieniu funduszu na wsparcie projektów priorytetowych

Coraz lepiej układa się współpraca dwunastu państw zaangażowanych w inicjatywę Trójmorza. Blisko cztery lata temu powołali ją wspólnie prezydenci Chorwacji i Polski. W czwartek w Słowenii zakończył się czwarty szczyt przywódców państw Trójmorza. Kolejny odbędzie się za rok w Estonii.

Drugiego dnia szczytu przywódcy spotkali się na rozmowach plenarnych. Zakończyły się one podpisanie wspólnej deklaracji.

– Głównymi filarami i celami inicjatywy Trójmorza są trzy rzeczy: pobudzenie rozwoju gospodarczego, wzmocnienia spójności UE w tym po przez modernizację infrastruktury w regionie oraz wzbogacenie więzi transatlantyckiech – podkreślił prezydent Słowenii Borut Pahor.

Realizację projektów wskazanych przez przywódców Trójmorza będzie wspierać fundusz inicjatywy. Na razie dysponuje on kwotą pięciuset milionów euro. Docelowo ma ona zostać zwiększona nawet pięcioma miliardami euro.

– Jestem przekonana, że ten fundusz będzie podstawowym narzędziem i kanałem dla inwestycji w naszym regionie – mówiła Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Chorwacji.

Fundusz jest jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy państw Trójmorza.

– Nie chcemy biurokracji. Nie chcemy żadnych specjalnych sekretariatów czy innych instytucji. Chcemy mieć tylko wspólne projekty i chcemy mieć jak najwięcej możliwości finansowania tych projektów – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Współpracę ma dynamizować przygotowywanie cyklicznych raportów z realizacji listy projektów priorytetowych.

– Raport o rozwoju, z którym zapoznajemy się na bieżąco, patrząc jak wybrane przez nas kiedyś inwestycje i wskazane jako te priorytetowe postępują – dodał prezydent RP.

Przywódcy chcą, aby w projekty infrastrukturalne angażował się też biznes. Dlatego przy inicjatywie Trójmorza działa Forum Biznesu. Powstaje też sieć izb przemysłowo-handlowych.

– My po prostu chcemy pod względem infrastrukturalnym dogonić zachód Europy, a zarazem stworzyć dla przedsiębiorców europejskich, turystów i wszystkich innych lepsze warunki komunikacji, lepsze możliwości transportu, lepsze możliwości gospodarcze – akcentował prezydent RP.

W spotkaniu uczestniczyli też prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wspólnota od początku wspiera inicjatywę – przekonywał unijny urzędnik.

– Jestem przekonany, że zrobiliśmy wszystko, żeby wspierać lepszą spójności i lepszą siatkę połączeń w tym regionie również w kolejnych latach. Na lata 2020-2027 w propozycji budżetu jest 42,3 miliarda euro na ten region – podkreślił Jean-Claude Juncker.

Trójmorze bardzo mocno wspierają Stany Zjednoczone. W szczycie uczestniczył Sekretarz Energii USA Rick Perry. Waszyngton chce przede wszystkim wspierać niezależność energetyczną 12 państw znajdujących się pomiędzy morzami: Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Stany Zjednoczone są naszym ważnym partnerem – mówił prezydent Rumunii.

– Obecność Ameryki jest prawdziwym katalizatorem wzmacniającym naszą współpracę. Ma wartość strategiczną, a także jest zasadniczym komponentem naszego partnerstwa transatlantyckiego – zaznaczył Klaus Iohannis.

W przyszłym tygodnie prezydent Andrzej Duda udaje się do Stanów Zjednoczonych. W Waszyngtonie podzieli się spostrzeżeniami ze szczytu Trójmorza z prezydentem Donaldowi Trumpowi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl