Szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej

Gospodarka, polityka bezpieczeństwa i obrony, polityka energetyczna będą głównymi tematami rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a także prezydenta Francji i kanclerz Niemiec, którzy spotkają się dziś w Warszawie. 

W spotkaniu wezmą udział premierzy Polski – Donald Tusk, Słowacji – Robert Fico, Czech – Petr Neczas, Węgier – Viktor Orban, do których dołączą prezydent Francji Francois Hollande oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. 

Według Centrum Informacyjnego Rządu tematami rozmowy Tuska z szefami rządów Czech, Węgier i Słowacji będą przygotowania do marcowej Rady Europejskiej, polityka energetyczna oraz plany na najbliższe miesiące, w tym organizacja szczytu Grupa Wyszehradzka-Japonia, który ma odbyć się w dniach 16-17 czerwca w Warszawie.

Późniejsze spotkanie premierów Grupy z udziałem prezydenta Hollande i kanclerz Merkel ma dotyczyć m.in. wzrostu gospodarczego i konkurencyjności Unii Europejskiej, a także polityki bezpieczeństwa i obrony. Środowe rozmowy poprzedzi spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji i Niemiec.

W drugiej części przywódcy państw mają rozmawiać o polityce obronnej.

Podczas środowego spotkania w Warszawie politycy będą rozmawiać także o przyszłym budżecie UE, polityce energetycznej w ramach UE ze szczególnym naciskiem na tzw. korytarz gazowy północ-południe, energii jądrowej oraz inicjatywach realizowanych w ramach Partnerstwa Wschodniego.

Polska opowiada się za wspólnym działaniem Grupy Wyszehradzkiej w ramach Partnerstwa Wschodniego; chodzi m.in.  o współpracę uniwersytetów i wspólne projekty edukacyjne.

Środowe spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 od powitania premierów Czech, Słowacji i Węgier w kancelarii premiera. Następnie przewidziany jest lunch z udziałem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Na godz. 14.20 zaplanowana jest ceremonia powitania przez polskiego premiera prezydenta Francji oraz kanclerz Niemiec; później szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się z Hollande’m i Merkel.

Na godz. 16.10 zaplanowane jest spotkanie z mediami uczestników szczytu.

Planowane jest też spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, prezydenta Francji oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Przed południem premier Węgier wygłosi wykład w Starej Bibliotece UW. Spotkanie pt. „Viktor Orban, Węgry, Europa” organizuje Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Wolności. Moderatorem dyskusji będzie Igor Janke, autor książki „Napastnik, opowieść o Viktorze Orbanie”.

Grupę Wyszehradzką tworzą: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej nie ma charakteru instytucjonalnego i opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl