fot. PAP/EPA

Na szczycie Unii Europejskiej przyjęto poprawki dotyczące rynku energii

Premier Beata Szydło podniosła na szczycie UE sprawę propozycji KE dotyczące rynku energii protestując przeciw zapisom wykluczającym węgiel z rynku mocy.

Pomysł ten pojawił się w ostatniej chwili, bez przeprowadzenia odpowiednich konsultacji.

Reakcja Polski musiała być zdecydowana i jasno postawiona – podkreśliła szefowa rządu na konferencji podsumowującej unijny szczyt.

– Nie zgadzamy się nie tylko na takie procedowanie, ale również nie zgadzamy się na te rozstrzygnięcia. To dotyczy rynku mocy, to dotyczy bezpieczeństwa dostaw energii w kraju i oczywiście gwarancji dla źródeł energii i technologii, które są odpowiadające dla poszczególnych państw. W wyniku tej dyskusji trwającej długo, udało się korzystne zapisy, w konkluzjach, również umieścić. Dzięki temu mamy w tej chwili możliwość, również w czasie prac Komisji Europejskiej podnosić te kwestie i będziemy na pewno o tym mówić – powiedziała premier Beata Szydło

We wnioskach ze szczytu podkreślono, że Polska ma możliwość dowolnego kształtowania miksu energetycznego.

30 listopada KE przyjęła pakiet dotyczący kształtu rynku energetycznego w UE. Jedną z propozycji jest wyśrubowany limit emisji CO2 dla wspieranych z publicznych pieniędzy wytwórców energii elektrycznej, mających działać w ramach rynku mocy. KE ustawiła go na takim poziomie, by z rynku mocy były praktycznie wyłączone elektrownie węglowe.

RIRM

drukuj