Szczecin. Ruszyły konsultacje ws. drugiego pakietu programu „Za życiem”

Cykl regionalnych konsultacji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych ws. drugiego pakietu ustaw programu „Za życiem” zainaugurowała w piątek w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Senatorowie jednogłośnie przyjęli w czwartek ustawę ws. realizacji programu „Za życiem”. Program ma wspierać rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Jego realizacja wymaga nowelizacji kilku ustaw. Uchwalona przez Sejm i przyjęta bez poprawek przez Senat ustawa jest pierwszym etapem realizacji tego programu, drugi etap zostanie wprowadzony kolejnym projektem ustawy, której przyjęcie zaplanowano na IV kwartał br.

Konsultacje będą dotyczyły drugiego pakietu ustaw i będą poświęcone m.in. zmianom w zakresie funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej – powiedziała dziennikarzom Rafalska. Jak dodała, na koniec 2016 r. w kraju było 708 warsztatów, w których było 26,5 tys. niepełnosprawnych, a zatrudnienie podjęło tylko 390 spośród nich.

„Chcemy utworzenia klubów rehabilitacji przy warsztatach terapii zajęciowej. Ich uczestnicy doświadczają trudności w funkcjonowaniu na rynku pracy i my musimy wspierać te osoby, nie tylko na etapie podjęcia zatrudnienia, ale również później, bo nie wiemy jak długo one pozostaną na tym rynku” – powiedziała Rafalska.

Ministerstwo chce także rozdzielenia zadań rehabilitacji społecznej od rehabilitacji zawodowej w wtz (warsztatach terapii zajęciowej).

„Związane jest to z wieloletnimi doświadczeniami w ich funkcjonowaniu i tym, że rozmijają się pewne oczekiwania. Chcemy wprowadzić staż rehabilitacyjny, zmodyfikować finansowanie wtz, wprowadzić np. obowiązek zwrotu środków, jeżeli jest długa nieobecność uczestników w warsztacie, żeby uniknąć takiej sytuacji, że ktoś całymi latami jest nieobecny, a wtz otrzymuje na ten cel środki” – dodała Rafalska.

Kolejną propozycją są zmiany w zakresie zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka z niepełnosprawnością – poinformowała Rafalska. Propozycja ministerstwa dotyczy wydłużenia zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku choroby dziecka z niepełnosprawnością.

„Proponujemy także zmianę w kodeksie pracy, gdzie będzie prawo do korzystania z indywidualnego rozkładu czasu pracy lub ruchomego czasu pracy oraz z tzw. telepracy” – kontynuowała Rafalska.

„Uważamy, że te elastyczne rozwiązania, jeżeli chodzi o rodziców dzieci niepełnosprawnych to jest szansa na to, żeby oni godzili czasami bardzo trudne, odpowiedzialne i długotrwałe obowiązki opiekuńcze nad dzieckiem niepełnosprawnym i mogli czasowo pracować” – podkreślała.

Drugi pakiet zmian ma dotyczyć oprócz wtz także środowiskowych domów samopomocy.

„Chcemy dodatkowo dofinansować osoby, które są z niepełnosprawnością sprzężoną, autyzmem, ponieważ wiemy, że nie zawsze te osoby mogą się odnaleźć i są chętnie przyjmowane w środowiskowych domach samopomocy” – powiedziała.

Rafalska dodała, że są to na razie jedynie pomysły ministerstwa rodziny, które są przedmiotem konsultacji.

„Przyjęty program ma zagwarantowane finansowanie w 2017 r. na poziomie ponad 511 mln zł i jest to zawarte w rezerwie celowej. Łącznie do 2021 r. to będzie ponad 3 mld zł na te wszystkie zadania; nie tylko to, czym zajmuje się mój resort, ale również opiekę zdrowotną, bo to jest program łączny” – powiedziała Rafalska.

Rozpoczęte w Szczecinie „Konsultacje plus” to cykl szesnastu regionalnych i dwóch ogólnopolskich konferencji połączonych z warsztatami. Konsultacje skierowane są zarówno do przedstawicieli organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, niepełnosprawnością, jak też do wszystkich zainteresowanych. Konferencje regionalne zaplanowano w każdym województwie. Zakończą się w październiku w Opolu.

Program „Za życiem” ruszył w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl