Szczecin: ruszył serwis z przedwojennymi fotografiami miasta

Muzeum Narodowe w Szczecinie uruchomiło serwis internetowy, w którym można zobaczyć przedwojenne fotografie miasta. W muzeum zachowało się ok. 15 tys. fotografii z terenu Pomorza. Wiele z nich pochodzi z XIX w.

Serwis „Szczecin na dawnej fotografii” to wirtualna wersja dwóch wydawnictw, których nakład został już wyczerpany: „Szczecin z daleka i bliska” oraz „Szczecin w dawnej fotografii”. Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie.

„W muzeum zachowało się około 15 tys. fotografii z terenu Pomorza. Ponad 800 szklanych negatywów i przeźroczy oraz około tysiąc zdjęć przedstawia widoki dawnego Szczecina. Teraz dzięki nowoczesnej technologii każdy mieszkaniec miasta może podróżować w przeszłość” – powiedział PAP w poniedziałek rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie Daniel Źródlewski. Dodał, że serwis jest cały czas udoskonalany.

Fotografie zostały podzielone na 11 kategorii: Szczecin z lotu ptaka i widoki ogólne, bulwary nadodrzańskie, Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, wyspa Łasztownia, pomniki, parki i cmentarze, ulice i place miasta, dzielnice, kościoły, zakłady przemysłowe oraz budynki użyteczności publicznej.

W kolekcji znajdują się zdjęcia wielu nieistniejących budynków, w tym strażnicy przy Bramie Portowej, którą zburzono w 1927 r., kamienic przy Odrze zniszczonych w czasie nalotów alianckich czy wysadzonego przez wojska niemieckie w 1945 r. Mostu Kłodnego.

Większość zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej jest anonimowa. Autorem wielu najwcześniejszych fotografii, pochodzących sprzed 1870 r. jest nieznany z imienia Stoltenburg. Fotograf uwiecznił przede wszystkim bramy miejskie, wówczas jeszcze włączone w system umocnień fortyfikacyjnych.

Jeden z najstarszych zakładów fotograficznych Szczecina założyli w 1866 r. bracia Siebe, dziesięć lat później dołączył do nich Chrystian Bachmann. W 1884 r. Louis Klett dał początek firmie specjalizującej się w zdjęciach architektury i zakładów przemysłowych. Najbardziej znanym artystą fotografikiem szczecińskiego krajobrazu portu i nabrzeża był Max Dreblow, który rozpoczął działalność w 1902 r. W pracowni przy moście Kłodnym zgromadził dokumentację wszystkich statków, jakie przez lata zawijały do szczecińskiego portu. W latach 30. XX w. profesjonalną fotografią zajmowano się w około czterdziestu szczecińskich zakładach.

Serwis został uzupełniony o indeks przedwojennych nazw ulic z ich polskimi, powojennymi odpowiednikami, a także mapę Starego Miasta.

Jak informuje muzeum, trwają prace nad uruchomieniem kolejnego serwisu internetowego. Będzie poświęcony Wystawie Zachodniopomorskich kolei Dojazdowych w Gryficach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl