fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: Rozpoczynają się Światowe Dni Morza

W Szczecinie rozpoczną się dziś Światowe Dni Morza – to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy impreza odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla naszego kraju to szansa na pokazanie potencjału polskiego Wybrzeża.

Do stolicy Pomorza Zachodniego przybędzie ponad 40 delegacji z całego świata. Wśród nich będą ministrowie zajmujący się gospodarką morską, a także delegacje Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

Podczas spotkań delegaci będą rozmawiać przede wszystkim o wspólnej polityce morskiej – wskazał Michała Kania, dyrektor biura prasowego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Tematów jest wiele, m.in. wspólna polityka i wyzwania, jakie stoją przed światową gospodarką morską, najnowsze technologie, jak zadbać o to, by gospodarka morska prężnie działała. Trzeba przypomnieć, że aż 80 proc. światowego handlu odbywa się tą drogą. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby ministrowie z poszczególnych krajów mogli się spotkać w jednym miejscu i porozmawiać o tych tematach, ustalić wspólne działanie i cele na przyszłość. Bardzo nas cieszy, że spotkają się oni właśnie w Polsce. Pierwszy raz w państwie położonym w Europie Środkowo-Wschodniej, w regionie Morza Bałtyckiego – powiedział Michał Kania.

Odwiedzający Szczecin będą mieli okazję zwiedzić Dar Młodzieży, a także ORP Kormoran. Wydarzeniu będzie towarzyszył Festyn Morski. Obchody Światowych Dni Morza potrwają do piątku.

Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z Międzynarodową Organizacją Morską.

RIRM

drukuj