Szczecin: podpisano polsko-indonezyjską umowę o współpracy w dziedzinie spraw morskich

Podczas 5. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie podpisano umowę o współpracy w dziedzinie spraw morskich między rządami Polski i Indonezji. To początek dobrej i wieloletniej współpracy – powiedział w piątek minister gospodarki mirskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Wspólna deklaracja między ministerstwem gospodarki morskiej Rzeczpospolitej Polskiej i ministerstwem ds. morskich Republiki Indonezji w sprawie współpracy w dziedzinie spraw morskich będzie kanwą dla za ciśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Indonezją” – dodał Gróbarczyk.

Minister zaznaczył, że „budowanie odpowiedniego otoczenia międzynarodowego ma duże znaczenie w kontekście rozwoju portów polskich i całej gospodarki morskiej”.

Nie jest to rzecz prosta. Wymaga prowadzenia nie raz długich negocjacji, aby efekt prac uwzględniał interesy oby stron i realnie przekładał się na wzmocnienie współpracy i wykorzystaniu potencjału obu partnerów” – wyjaśnił.

Indonezja to wielki kraj, bogaty kraj, ale musimy nim dobrze zarządzać i w tej chwili jest właściwy czas dla nas i poszukujemy właściwych partnerów, aby zrobić coś wspólnie” – powiedział minister ds. morskich Republiki Indonezji Luhut Binsar Panjaitan.

W naszym kraju, który leży na archipelagu, przemysł stoczniowy jest bardzo ważny, a Polska jest w tej dziedzinie bardzo zaawansowana. Wczoraj rozmawialiśmy o planie energetycznym, o elektrowni, którą chcemy zbudować w Indonezji wspólnie z polskimi firmami” – dodał.

Chciałbym zobaczyć polskie firmy inwestujące w nasze rolnictwo, biotechnologię i niekonwencjonalne zasoby energetyczne. Jesteśmy wciąż mocno zacofani, jeśli chodzi o przemysł morski i chcielibyśmy się wiele od Polski nauczyć, ponieważ potrzebujemy dużo małych, średnich i dużych jednostek. Polska technologia i wydajność już istnieje, to z niej chcemy korzystać” – podkreślił indonezyjski minister.

Podczas wystąpienia minister Gróbarczyk poinformował, że w 2018 r. Polska będzie organizatorem Światowego Dnia Morza.

Międzynarodowa Organizacja Morska przyznała Polsce prawo do organizowania najważniejszego święta morskiego ONZ w 60. rocznicę powołania tej organizacji. To zbiega się z naszym niezwykle ważnym świętem 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Uroczystości odbędą się w Szczecinie” – zaznaczył.

Międzynarodowy Kongres Morski to coroczne spotkanie przedstawicieli szeroko rozumianej branży morskiej, polityków i naukowców. Główne tematy tegorocznej edycji piątej to żegluga śródlądowa i edukacja morska na Pomorzu Zachodnim.

Kongres Morski zakończy się w piątek wieczorem. Jego organizatorami są Fundacja Kongres Morski i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a fundatorami Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie i Polska Żegluga Morska.

 

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl