Szczecin: kwesty na cmentarzach

Kwesty na utrzymanie odnowionych nagrobków dawnych szczecinian oraz Żołnierzy Wyklętych, a także na pomoc pacjentom hospicjów to tylko niektóre ze zbiórek na szczecińskich cmentarzach.

Swoją kwestę już po raz czternasty organizuje 1 listopada Stowarzyszenie na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

„W tym roku wolontariusze Stowarzyszenia będą zbierać pieniądze na utrzymanie i pielęgnację nagrobków, które udało się odnowić w latach poprzednich” – powiedział PAP we wtorek prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego Maciej Słomiński.

„A jest co pielęgnować, bo dzięki kwestom udało się odnowić na cmentarzu minimum kilkadziesiąt nagrobków” – dodał Maciej Słomiński.

Blisko 80 wolontariuszy Stowarzyszenia będzie można spotkać na terenie całego Cmentarza Centralnego.

Kwestę, która ma przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych prowadził będzie tam także Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Organizatorzy podają, że pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane m.in. na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych.

Obok szczecińskiego Cmentarza Centralnego wolontariuszy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych będzie można spotkać również na cmentarzach m.in. w Gryfinie, Świnoujściu, Koszalinie i Sławnie.

Wszyscy odwiedzający szczeciński Cmentarz Centralny będą mogli też wspomóc datkami zbiórki: organizowaną przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, a także Stowarzyszenia Katyń.

Z kolei na cmentarzu w szczecińskim Dąbiu prowadzona będzie zbiórka Fundacji Siódme Słońce na rzecz dzieci.

Jako pierwsi już we wtorek na Cmentarzu Centralnym zbiórkę na rzecz ofiar wypadków i katastrof morskich oraz ich rodzin prowadzili wolontariusze Fundacji Ludziom Morza.

Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Cmentarz Centralny, dawny Haupt Friedhof, założono w latach 1899-1900. Otwarto go w grudniu 1901 r. Generalny projekt nekropolii opracował szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau.

W starej części nekropolii znajdują się groby i pomniki słynnych szczecinian. Np. projektantów cmentarza – Wilhelma Meyera Schwartau i Georga Hanniga; słynnego nadburmistrza Szczecina – Hermanna Hackena, czy historyka i konserwatora zabytków Hugona Lemcke.

Na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt pomników poświęconych m.in. Bohaterom Września 1939, ofiarom stalinizmu, „Tym, którzy nie powrócili z morza”, Sybirakom, Pionierom Szczecina, a także Krzyż Katyński oraz najstarszy, z czasów cmentarza garnizonowego, krzyż żeliwny upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870-71. Ostatni to odsłonięty we wrześniu br. Pomnik Matki Sybiraczki – dwumetrowa figura kobiety chowającej pod płaszczem dwójkę dzieci.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl