fot. PAP/EPA

Syryjski rząd oraz opozycja wezmą udział w pokojowych rozmowach

Syryjski rząd poinformował wysłannika ONZ, że jest gotowy wziąć udział w zaplanowanych na 25 stycznia br. rozmowach pokojowych w Genewie. Jednocześnie władze chcą poznać listę syryjskich opozycjonistów, którzy wezmą udział w negocjacjach.

Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła 19 grudnia 2015 r. rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii, zgodnie z którą rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego mają rozpocząć się w styczniu br.

Rezolucja ani słowem nie wspomina jednak o przyszłości prezydenta Asada. Kwestia ta jest głównym punktem spornym między stronami konfliktu. Zachód oraz kraje Zatoki Perskiej domagają się odejścia dyktatora, którego wspiera jednak Rosja. Syryjska opozycja jest zaniepokojona brakiem choćby wzmianki o losach Asada.

Plan zaakceptowany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ przewiduje między innymi utworzenie rządu przejściowego oraz przeprowadzenie wolnych wyborów i opracowanie nowej konstytucji w ciągu 18 miesięcy. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji.

RIRM

drukuj