fot. wikipedia.org

Syria: Władze oskarżone o śmierć 41 cywilów w ataku chemicznym

Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny na szpital we Wschodniej Ghucie, w którym miało zginąć co najmniej 41 osób. Syria oskarżenia odrzuca.

Do ataku chemicznego miało dojść w sobotę w nocy w Dumie.

Według SAMS, bomba chlorowa uderzyła w miejscowy szpital, zabijając sześć osób. W drugim ataku na pobliski budynek mieszkalny miało zginąć 35 osób.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o użyciu broni chemicznej w Dumie. Dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że w Dumie zginęło 11 osób w wyniku uduszenia spowodowanego dymem z broni konwencjonalnej użytej przez siły rządowe. Dodał, że 70 osób miało kłopoty z oddychaniem.

Departament Stanu USA w oświadczeniu podkreślił, że informacje o masowych atakach chemicznych w Syrii są „przerażające” i – jeśli się potwierdzą – wymagają „pilnej odpowiedzi ze strony międzynarodowej społeczności”.

USA wezwały Rosję, aby „natychmiast zakończyć pełne poparcie (dla prezydenta Baszara el-Asada – PAP) i współpracować ze społecznością międzynarodową, by zapobiec dalszym, barbarzyńskim atakom przy użyciu broni chemicznej”.

PAP/RIRM

drukuj