Syn więźnia obozów koncentracyjnych pozywa Niemcy

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew złożony przeciwko Republice Federalnej Niemiec o odszkodowania za prowadzenie eksperymentów pseudomedycznych na więźniach. Złożył go Adam Kowalewski, którego ojciec został poddany takim torturom. Jak twierdzi, efekty związane z eksperymentami przekładają się na jego obecną niepełnosprawność i problemy zdrowotne.

Jerzy Kowalewski, ojciec pana Adama, był więźniem trzech obozów koncentracyjnych. W czasie pobytu w Auschwitz został poddany wielu eksperymentom pseudomedycznym.

Tata na bloku 20. i 21. miał wstrzykiwany tyfus i były eksperymenty, które miały wpływ na konflikt serologiczny, czyli ludziom, którzy mieli grupę krwi, przypuśćmy, 0Rh+ – jak mój tata – wstrzykiwali Rh- – tłumaczył Adam Kowalewski.

Efekty tych eksperymentów odcisnęły swe piętno na bliskich Jerzego Kowalewskiego.

– Pan Adam cierpiał całe życie i nadal cierpi, że na jego ojcu były przeprowadzane eksperymenty pseudomedyczne – zaznaczył adwokat mec. Stefan Hambura.

Nie chodzi tu jednak tylko o zranienia psychiczne. Adam Kowalewski urodził się z porażeniem mózgowym. Jego niepełnosprawność jest efektem ran zadanych jego ojcu. Pozew, który złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie, dotyczy roszczeń tzw. drugiej generacji. Zapłacić ma go sprawca tych krzywd – Niemcy.

– Domagamy się od rządu niemieckiego rekompensaty za to, że żyjemy z piętnem, że jesteśmy dziećmi rodziców, którzy przeżyli obozy koncentracyjne – podkreślił syn byłego więźnia niemieckich obozów.

Pan Adam domaga się od Republiki Federalnej Niemiec odszkodowania w wysokości 400 tys. złotych oraz renty miesięcznej w wysokości 3 tys. złotych.

– Te pozwy są składane też dlatego, ażeby strona niemiecka zdała sobie sprawę z tego faktu, że już teraz przechodzimy do konkretów – dodał mec. Hambura.

Pozew pana Adama może być początkiem dochodzenia przez Polaków tzw. roszczeń drugiej generacji.

– Być może będzie za chwilę pozew sanitariuszki z Powstania Warszawskiego – wskazał adwokat.

Osoby, które odczuwają efekty przemocy, jaką w czasie II wojny światowej Niemcy zadali ich bliskim, mogą przedstawić swoją sprawę za pomocą strony internetowej www.naszeroszczenia.pl.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl