fot. flickr.com

Symulator brexitowy dla polskich firm

Wkrótce ruszy symulator brexitowy dla polskich firm. Każdy przedsiębiorca będzie mógł tam uzyskać informacje na temat przewidywanych regulacji dla swego sektora, które pojawią się po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Rozwiązanie, nad którym pracuje resort przedsiębiorczości i technologii, ma pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowaniu się do zmian związanych z opuszczeniem Wspólnoty przez Brytyjczyków.

Brexit jest procesem bardzo dużej niewiadomej dla polskich przedsiębiorców. Wciąż nie wiemy, czy wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie umowne czy bezumowne. Ciągle nie znamy zasad – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Dlatego – jak dodał – resort chce pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowywaniu się do Brexitu.

– Chcielibyśmy uruchomić takie narzędzie, gdzie przedsiębiorca, po podaniu podstawowych informacji o swojej firmie (np. ilość pracowników, branża), będzie mógł uzyskać po jednym kliknięciu informacje o tym, z jakimi nowymi obowiązkami lub ograniczeniami będzie musiał się zmierzyć po 1 kwietnia 2019 r. Tutaj mówimy zarówno o cłach, które się pojawią, o różnego rodzaju kontrolach granicznych, o obowiązkach o charakterze sanitarnym, oraz o wielu innych, które mogą być nałożone w związku z tym, że Wielka Brytania stanie się państwem trzecim wobec państw UE. Prowadzenie działalności gospodarczej, prowadzenie handlu z Wielką Brytanią już nie będzie takie proste, jak do tej pory – tłumaczył Marcin Ociepa.

Specjalny symulator brexitowy – jak zapowiada resort – będzie dostępny od początku 2019 r. na stronie internetowej biznes.gov.pl.

RIRM

drukuj