Sympatycy idei Rodziny Rodła pielgrzymowali do Wiednia

To było kilkadziesiąt godzin spędzonych wspólnie przy okazji wydarzeń religijnych, patriotycznych, narodowych – mówił o pielgrzymce sympatyków idei Rodziny Rodła do Wiednia Tadeusz Szczyrbak. Prezes Rodziny Rodła z Wrocławia był gościem wtorkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W dniach 8-9 września ogólnopolska pielgrzymka sympatyków idei Rodziny Rodła przebywała w Wiedniu, m.in. na Kahlenbergu. Wydarzenie było związane z 335. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej, Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła oraz rokiem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjazdowi patronował dr Edward Wąsiewicz, Konsul Honorowy Austrii we Wrocławiu.

Jak poinformował gość „Aktualności dnia”, pielgrzymce sympatyków idei  Rodziny Rodła towarzyszyły liczne i zróżnicowane wydarzenia.

– To było kilkadziesiąt godzin spędzonych wspólnie przy okazji wydarzeń religijnych, patriotycznych, narodowych, przy okazji naszych dyskusji o stanie państwa polskiego, historii, a także o aktualności Prawd Polaków spod Znaku Rodła – wyjaśnił Tadeusz Szczyrbak.

Pielgrzymi swoją podróż do Wiednia poprzedzili Mszą św. w salezjańskiej parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu. Po drodze do stolicy Austrii odwiedzili Czechy.

– Wspaniałej porannej Eucharystii (…) przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Bachor. Następnie był nocleg w Czechach i te dwa szczególne dni – sobota i niedziela, 8 i 9 września, a więc święto Matki Bożej Siewnej, święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny. To był ten czas, kiedy przy pięknej pogodzie zwiedzaliśmy Wiedeń, zwiedzaliśmy katedrę pod wezwaniem św. Szczepana. Byliśmy w tym pięknym źródle, w Pałacu Schönbrunn. Następnie, wieczorową porą, na zaproszenie Ambasady RP w Wiedniu, uczestniczyliśmy w spotkaniu Polaków i Polonii z Austrii. Spotkaliśmy się na narodowym czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Pierwszy dzień wizyty w Wiedniu realizował wtedy pan Stanisław Karczewski, marszałek senatu RP. (…) Spotykaliśmy się też z Polakami w obecności pani ambasador Jolanty Róży Kozłowskiej, pana konsula generalnego Bartłomieja Rosika. Był pan Andrzej Papież, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. To była też okazja do takich kuluarowych rozmów – opowiadał prezes Rodziny Rodła z Wrocławia.

Gość audycji wskazał, że „szczególnym i kulminacyjnym momentem” była wizyta pielgrzymów na wzgórzu Kahlenberg.

– Tam wysoko, na tych wzgórzach otaczających Wiedeń, gdzie rozegrała się ta wielka bitwa o polską, ale i europejską, katolicką tożsamość Starego Kontynentu. To wszystko dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który dzięki ogromnej wierze, ogromnej modlitwie, zawierzeniu Bogu i Maryi tego całego niełatwego wówczas czasu, jaki przeżywała Europa (…) – powiedział w tym słynnym zdaniu łacińskim „Venimus, vidimus, Deus vicit”, czyli „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg”. Te słowa zostały przekazane, wysłane Ojcu św. Innocentemu XI do Rzymu, do Watykanu – wyjaśnił Tadeusz Szczyrbak.

Całości sprawozdania z pielgrzymki można wysłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl