Symbol szczególnej miłości

W geście wyciągniętej dłoni stajemy przed swoimi bliskimi by podzielić się z nimi opłatkiem. Tym białym opłatkiem, będącym symbolem Ciała Chrystusa obdarowujemy naszych najbliższych.

Przy łamaniu się opłatkiem towarzyszą nam życzenia. Dziękujemy za dobro, które otrzymaliśmy, którym mogliśmy dzielić się, żeby pokazać łączność z drugą osobą. Łamanie się opłatkiem przed Wigilijną Wieczerzą jest bardzo wymownym gestem – to czas wybaczania sobie tego, co było złe w przeciągu minionego roku.

Trudno powiedzieć, kiedy tradycja łamania się opłatkiem pojawiła się w naszych domach. W polskiej tradycji jest ona bardzo mocno zakorzeniona. Najstarsza wzmianka pochodzi z końca XVIII wieku, wtedy to zaczęto mówić o łamaniu, dzieleniu się chlebem.

Tradycja łamania się opłatkiem ma różne źródła. Jednym z nich jest starochrześcijański obrzęd dzielenia się i rozdawania chlebów ofiarnych. W tamtych czasach chleby te były rozdawane wiernym w czasie świąt Bożego Narodzenia, aby dzielili się nimi na znak przynależności do chrześcijańskiej wspólnoty. Chleb rozdzielano często potrzebującym. Gromadzono go, by dzielić się również z tymi, którzy nie mogli przyjść na spotkanie do wspólnoty Kościoła. W ten sposób dbano, aby byli oni w łączności ze swoją wspólnotą.

Innym źródłem tej pięknej tradycji są również dzieje naszej Ojczyzny naznaczone emigracją, która również obecnie dotyka wielu Polaków. Jako wyraz pamięć, pewnej łączności ze sobą wysyłano swoim bliskim kawałek chleba. Podobnie dziś, kiedy rodziny są podzielone przez emigrację, wraz życzeniami bardzo często dołączamy kawałek opłatka. Ten szczególny gest jest dopełnieniem życzeń zawartych w przesłanym liście czy kartce.

Łamanie się chlebem, podczas Wieczerzy Wigilijnej, ma swoje korzenie także u pierwszych chrześcijan – pierwsze Eucharystie nazywano łamaniem chleba. Jest to kolejny wymiar, namacalnej łączności z Jezusem Chrystusem, uobecnienia Go wśród nas; coś co bardzo głęboko przeżywamy i doświadczamy podczas każdej Eucharystii.

Ten chleb, opłatek staje się symbolem miłości, życia, które daje nam Bóg. W nim uobecnia się namacalnie osoba Jezusa Chrystusa, który przekazuje nam wielki dar w postaci Chleba Eucharystycznego.

Ks. Grzegorz Kwitek/RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl