Świętokrzyskie: wystawa poświęcona kulturze ormiańskiej na kieleckim Rynku

Plenerową wystawę poświęconą kulturze ormiańskiej otwarto w poniedziałek na kieleckim Rynku. Obok ekspozycji stanęła replika kiosku, który w dwudziestoleciu międzywojennym prowadziła w Kielcach ormiańska rodzina Kiebabczych.

Ekspozycja „Ormianie polscy, Ormianie kieleccy” poświęcona jest historii Armenii i kulturze tego kraju. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. zdjęcia słynnych chaczkarów – kamiennych płyt wotywnych stawianych w określonej intencji, które nie mają swojego odpowiednika w sztuce światowej.

Część ekspozycji przedstawia historię polskich i kieleckich Ormian. Najliczniejsze gminy ormiańskie znajdowały się we Lwowie i Kamieniu Podolskim. W XVI wieku ważnym ośrodkiem tej kultury był Zamość.

„Kielce nigdy nie były silnym ośrodkiem Ormiańskim, ale rodziny Kiebabczych czy Axentowiczów na trwałe wpisały się w historię naszego miasta” – powiedział PAP Paweł Grzesik z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wystawa stoi obok repliki kiosku, który w dwudziestoleciu międzywojennym prowadziła rodzina Kiebabczych.

„Ta rodzina miała przed wojną cztery tego typu kioski, jeden z nich stał właśnie na Rynku. Zmonopolizowała handel prasą w naszym mieście. Jak na tamte czasy była to bardzo duża i prężnie działająca firma. Przyjmowała m.in. ogłoszenia od mieszkańców Kielc, które były drukowane w prasie zachodniej” – podkreślił Paweł Grzesik.

„We wspomnieniach ówczesnych mieszkańców miasta zostali zapamiętani nie tylko z działalności prasowej. Byli także społecznikami. Jerzy Kiebabczy był fundatorem i inicjatorem powstania w Kielcach toru kolarskiego. Jego żona Maria organizowała wiele akcji charytatywnych i społecznych, wspomagała także budowę Muzeum Narodowego w Krakowie” – dodał kierownik działu Historii Muzeum Narodowego w Kielcach.

W otwarciu wystawy wziął udział ambasador Armenii w Polsce Egdar Ghazaryan.

„Każda z imprez organizowana z okazji 650-lecia obecności Ormian w Polsce ma dla nas ogromne znaczenie. Historia polskich Ormian jest nierozerwalnie związana z historią Polski. To ta sama historia dwóch państw, które 25 lat temu nawiązały stosunki dyplomatyczne” – powiedział podczas wernisażu wystawy Egdar Ghazaryan.

Wystawie towarzyszy konferencja „Zaproszenie do gościnności”, w Muzeum Dialogu Kultur, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. O godz. 18.00 rozpocznie się projekcja filmu „Mniejszości narodowe i różnorodność kulturowa w regionie świętokrzyskim” w reżyserii Michała Sierleckiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl