Świętokrzyskie: Pierwsi żołnierze przyjęci do 10. Brygady Obrony Terytorialnej

28 żołnierzy zostało przyjętych we wtorek do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacja batalionów powinna zakończyć się w 2020 r., a łącznie w regionie brygada ma liczyć ponad 2,5 tys. żołnierzy.

Jak poinformował PAP dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej (ŚBOT) płk. Artur Barański, wszyscy przyjęci w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) żołnierze, to osoby, które jeszcze do niedawna służyły w wojsku zawodowym.

„Swoim doświadczeniem pomogą oni szkolić żołnierzy WOT jesienią” – dodał.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Główne zadania WOT w czasie pokoju mają polegać m.in. na przeciwdziałaniu i zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych. WOT mają też współdziałać z wojskami operacyjnymi, na czas wojny przewidziano dla nich wsparcie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych.

„Poszukujemy ludzi aktywnych, którym chce się nauczyć pomagać sąsiadom, którzy są obok i tej pomocy potrzebują. Takich ludzi właśnie szukamy” – mówił płk. Artur Barański.

Dodał, że kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, muszą być pełnoletni i niekarani.

„Ich aktywność związana jest z wysiłkiem fizycznym, dlatego mile widziane jest to, żeby ta kondycja fizyczna była na dobrym poziomie. Proszę się jednak nie zrażać jeśli ktoś ma trochę za dużo kilogramów, to razem coś wymyślimy, żeby poprawić tę kondycję” – powiedział płk. Artur Barański.

Zaznaczył, że 10. ŚBOT w Kielcach nie jest jeszcze gotowa do prowadzenia szkoleń, dlatego osoby przyjęte we wtorek w szeregi WOT, dołączą do oddziałów w Lublinie i Rzeszowie.

„Jesteśmy już po rozmowach z dowódcami i mamy takie zgody. Nasi żołnierze dołączą do szkoleń 8 i 16-dniowych w tych sąsiednich brygadach” – przekazał płk. Artur Barański.

Jak zaznaczyła szefowa sekcji komunikacji społecznej 10. ŚBOT w Kielcach mjr Kamila Kreis-Tomczak, służbę w brygadzie pełnić mogą zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy.

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w trzecim etapie tworzenia WOT. Obecnie w jej skład wchodzi jedynie 101. batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Kielcach. W tym roku do 101. batalionu lekkiej piechoty ma zostać ok. 700 osób.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 Brygad Obrony Terytorialnej – dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych województwach. Szkolenia ochotników prowadzone są obecnie w sześciu brygadach obrony terytorialnej. W styczniu wyznaczono dowódców kolejnych siedmiu brygad OT. W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolić ponad 17 tys. żołnierzy.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl