fot. PAP/EPA

Święta Wielkiej Nocy na misjach

Na świecie istnieje wiele różnych zwyczajów i tradycji wielkanocnych, o których większość z nas nie ma pojęcia.

Wielki Piątek Afrykańczycy przeżywają z wielkim poruszeniem.

– Oczywiście radość ze Zmartwychwstania Pańskiego musi być już wręcz szaleńcza. Wszystko musi być wtedy wyśpiewane, wytańczone, bez ograniczeń czasowych, Liturgia trwa naprawdę wiele, wiele godzin i nikomu się ani nie nudzi, ani nie spieszy – podkreśla br Robert Kozielski OFMConv z Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego.

Być może dlatego, że w Kenii nie ma tradycyjnego Wielkanocnego Śniadania – zauważa franciszkanin. Nie brakuje jednak wspólnej celebracji.

Tak, jak i w Indiach o czym mówi dr Helena Pyz.

– Po Mszy świętej jest już dzień świąteczny, składamy sobie życzenia pod kościołem, radujemy się, czasem jest poczęstunek. Dzieci i młodzież to bardzo lubią, dodatkowo jeszcze sobie potańczyć, bo to już jest dzień radości – wskazuje świecka misjonarka posługująca w Indiach.

Z kolei na Białorusi, gdzie ponad siedem lat posługiwał ks. Sławomir Laskowski, wierni mimo braku księży zbierali się w nocy z soboty na niedzielę na modlitwę i trwali w niej aż do jutrzenki.

– Wówczas śpiewali radosne Alleluja. Mężczyźni strzelali ze strzelb myśliwskich, to byłą taka wielka radość, wielka eksplozja radości z tego, że Pan naprawdę zmartwychwstał – akcentuje ks. prał. Sławomir Laskowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie.

Tę prawdziwą radość można zauważyć również u wiernych w Ugandzie

– Po liturgii Mszy św. bardzo się cieszą, jest wiele radości, piękne pieśni radosne, tańce – podkreśla o. Bogusław Dąbrowski OFMConv, misjonarz z Ugandy.

A wszystko przy jedzeniu, którego na co dzień często brakuje.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl