Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii

W Hiszpanii Święta Bożego Narodzenia wciąż mają bardzo rodzinny charakter, a szczególnie Nochebuena, czyli Wigilia. I choć wieczerza wigilijna jest inna niż polska, to jednak pragnienia pokoju, zdrowia i opieki Bożej Dzieciny są podobne.

W Hiszpanii trwają ostatnie przygotowania do wigilijnej kolacji. Rodziny starają się, aby była obfita i wyjątkowa. W zależności od regionu kraju na stole pojawia się pavo, czyli pieczony indyk bądź też pieczone jagnięcie z ziemniakami. Popularne są też dania z ryb, szczególnie w Galicji. Rodziny starają się też o owoce morza, których ilość wskazuje nie tylko na obfitość kolacji, ale również podkreśla zamożność rodziny.

W wielu domach do kolacji zasiada się po wysłuchaniu przemówienia króla. W swoim wystąpieniu zazwyczaj zwraca uwagę m.in. na wyzwania, jakie stoją przed krajem. A tych obecnie nie brakuje: kataloński separatyzm, imigracja, duże bezrobocie czy też zagrożenie terrorystyczne. Po kolacji część rodziny idzie na Pasterkę, natomiast pozostali spędzają czas na rozmowie, grach i zabawie, która można potrwać do rana. Dzieci szukają bożonarodzeniowych słodkości jak marcepan, popularny turrón, czyli nugat oraz polvorones, hojaldrines i mantecados, tj. ciasteczek wypiekanych na bazie mąki, smalcu i cynamonu.

W wielu rodzinach wciąż jest popularna Szopka Bożonarodzeniowa (Belén). W jej budowę zaangażowana są zazwyczaj wszyscy domownicy. Figurki Świętej Rodziny i innych postaci mogą być drewniane, porcelanowe bądź też wykonane z innych materiałów. Przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Szopka może zająć nawet cały pokój. W Katalonii zabawnym elementem żłóbka jest tzw. caganer. Jest to postać siedząca na toalecie, ubrana w typowy strój katalońskiego chłopa w czerwonej czapce na głowie. Jest symbolem szczęścia i dobrobytu. Dzisiaj caganer często posiada twarz któregoś z polityków.

Wigilia oficjalnie otwiera w Hiszpanii okres Świąt Bożego Narodzenia, który trwa do 6 stycznia. Tego dnia do hiszpańskich rodzin zawitają Trzej Królowie z prezentami.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl