Świdnik upamiętnił Janinę Kuligowską-Cel ps. „Niusia”

Podczas wczorajszego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miasto Świdnik upamiętniło swoją długoletnią mieszkankę Janinę Kuligowską-Cel ps. „Niusia”. Kobieta służyła w Armii Krajowej jako łączniczka i sanitariuszka.

Janina Kuligowska urodziła się 1924 roku w Bełżycach w województwie lubelskim. W 1942 roku wstąpiła do Armii Krajowej, gdzie służyła między innymi jako łączniczka i sanitariuszka. 9 listopada 1946 roku została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Po trzech miesiącach ciężkich przesłuchań została oskarżona o współpracę z polskim podziemiem. Rok później  zwolniono ją z więzienia. Podjęła pracę konspiracyjną z polskimi partyzantami.  W 1949 roku poślubiła Stefana Cela, byłego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza.

– W naszym domu często, praktycznie cały czas, na okrągło rozmawiało się o wojnie, przeżyciach powojennych. To tkwiło w nich po uszy, w zasadzie zawsze. Odcisnęło się piętnem na nich, na ich psychice, sposobie życia, wszystkim – mówił Grzegorz Cel, syn Janiny KuligowskiejCel.

O swoich wspomnieniach z dziecięcych lat opowiadała młodsza siostra bohaterki Zofia Plewik, również działaczka Armii Krajowej.

– Widziałam bardzo dużo złego na własne oczy. Nie bałam się niczego. Skończyli w Bełżycach z Żydami, wzięli się za Polaków. My usuwaliśmy ciała, a groby budowaliśmy w mieście. Rozstrzeliwali tych, którzy byli skazani na śmierć, przywozili i we łzach rozstrzeliwali – wspominała Zofia Plewik.

Żołnierze Wyklęci to fundament naszej niepodległości, na który musimy patrzeć myśląc o naszej przyszłości zaznaczył Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

 – Zaczynamy naprawiać świat, w którym jesteśmy zanurzeni. Mówimy – to jest złe, to jest dobre, to jest bohater, to jest kat. Nie ma innych alternatyw. To jest niezłomny żołnierz, to jest konfident, współpracownik, rezydent reżimu sowietów – mówił Waldemar Jakson.

Inicjatywa upamiętnienia „Niusi” wyszła od dzieci oraz ich nauczyciela ze szkoły podstawowej w Świdniku.

 – Paweł Szczerba, nauczyciel mocno zaangażowany w historię niepodległości, uczy swoje dzieci tutaj, u nas w Świdniku, o bohaterach, o niepodległości. Zaprowadził je pod nasz blok na Okulickiego 1. Zaczął opowiadać historię mojej mamy, że tu mieszkała. Dzieci zaczęły się pytać, dlaczego nie ma tutaj takiej tablicy. Złożyły wniosek do urzędu miasta, dzięki temu wszystkiemu mamy już tę tablicę – powiedział Grzegorz Cel.

Janina Kuligowska-Cel zmarła 10 czerwca 1989 roku. W rocznicę jej śmierci zostanie odsłonięta w Świdniku pamiątkowa tablica.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl