W Światowym Dniu Chorego wysłannik papieża odprawił Mszę św. w Lourdes

W obchodzonym w sobotę po raz 25. Światowym Dniu Chorego specjalny papieski wysłannik, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odprawił Mszę św. we sanktuarium w Lourdes we Francji. Główne obchody dnia w tym miejscu odbyły się po raz trzeci.

Radio Watykańskie podało, że w swym kazaniu ksiądz kardynał Parolin położył nacisk na słowa papieża Franciszka, który w orędziu na tegoroczny Dzień Chorego apelował do lekarzy i wolontariuszy, aby byli „radosnymi znakami obecności i miłości Boga” dla cierpiących.

We Mszy św. uczestniczyły setki przybyłych z pielgrzymką do Lourdes chorych z całego świata; wielu na wózkach inwalidzkich.

Światowy Dzień Chorego w uroczystość Matki Bożej z Lourdes ustanowił Jan Paweł II w 1992 roku. Główne obchody w miejscu, gdzie znajduje sanktuarium maryjne, odbyły się po raz trzeci. Wcześniej obchodzono to święto w Lourdes w 1993 i 2004 roku.

W orędziu na XXV Światowy Dzień Chorego Franciszek napisał, przypominając słowa polskiego papieża, że zasadniczą częścią misji Kościoła jest „posługa ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines”.

Zwracając się do chorych dodał: „Pragnę też wyrazić moje uznanie dla tych wszystkich, którzy pełniąc różne funkcje we wszystkich placówkach służby zdrowia na całym świecie kompetentnie, odpowiedzialnie i z poświęceniem działają, by wam ulżyć, uleczyć was i zapewnić wam codzienne dobre samopoczucie”.

 „Każdy chory jest i pozostaje istotą ludzką i musi być traktowany jako taka. Ludzie chorzy, podobnie jak osoby niepełnosprawne, nawet bardzo poważnie, mają swoją niezbywalną godność i swoją misję w życiu i nigdy nie mogą stawać się jedynie przedmiotami, nawet jeśli czasami mogą się wydawać jedynie biernymi, choć w rzeczywistości nigdy tak nie jest” – podkreślił Franciszek.

Jak stwierdził, „tak wiele bogactwa humanizmu i wiary nie może zostać zmarnowane, lecz powinno nam raczej pomóc w zmierzeniu się z naszymi ludzkimi słabościami, a jednocześnie z wyzwaniami istniejącymi w dziedzinie opieki zdrowotnej i technologii”.

Papież zachęcił do upowszechniania „kultury szacunku dla życia i zdrowia” oraz znalezienia nowego impulsu do „walki o poszanowanie integralności i godności osoby, w tym poprzez właściwe podejście do kwestii bioetycznych, ochrony najsłabszych i troski o środowisko naturalne”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl