fot. osod.info

Światowy Dzień Nerek

Dziś Światowy Dzień Nerek. Choroba tego narządu dotyka już ponad 4 mln Polaków; obniża się też średnia wieku chorych. Dziś w niektórych miastach można wykonać bezpłatne badania.

Schorzenie nerek rozwija się zazwyczaj powoli i bez wyraźnych objawów. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby nerek może znacznie opóźnić jej rozwój.

Nieleczona choroba nerek może prowadzić do niewydolności tych narządów i zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.

Musi być kładziony nacisk na wczesne rozpoznanie, nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza  – powiedział dr Paweł Górecki, nefrolog.

– Na początku ta choroba przebiega zupełnie bezobjawowo, dlatego jest bardzo często bagatelizowana i przez samych pacjentów samych, jak również lekarzy rodzinnych. Jeżeli ktoś choruje przez kilka lat na cukrzyce, ciśnienie, miażdżycę i jest jeszcze osobą w starszym wieku, jest obciążony rodzinnie tego typu chorobami. Lekarz rodzinny powinien profilaktycznie chociaż raz do roku, wykonać ogólne badanie moczu ze szczególnym zwróceniem uwagi na białkomocz tudzież inne zmiany patologiczne i kreatyninę – wyjaśnił nefrolog dr Paweł Górecki.

Dziś woj. małopolskie we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Dializowanych przygotowało 2,5 tys. bezpłatnych badań profilaktycznych.

–  W Małopolsce jest 2.5 tysiąca bezpłatnych badań, a w Krakowie około 1000 i wykonuje je pracownik diagnostyki. Wystarczy wejść na stronę diagnostyki, a tam jest podanych kilkanaście punktów w Krakowie, które wykonują te badania. Należy się dowiedzieć telefonicznie czy te badania jeszcze są dostępne, ponieważ one znikają bardzo szybko. Zachęcamy do wykonania badań, bo to pokazuje czy nerki są zdrowe, a jeżeli są chore, to w jakim stopniu jest ta niewydolność i co należy robić – powiedziała Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

Szczegóły akcji można znaleźć na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl.

RIRM

drukuj