fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Ukraina zakazuje importu świń i wieprzowiny z Mazowsza i Lubelszczyzny

Ukraina wprowadziła embargo na Polską wieprzowinę z województw mazowieckiego i lubelskiego – poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Ma to związek z rozprzestrzeniającym się w naszym kraju afrykańskim pomorem świń – wirusem AFS.

Zakazem wwozu na Ukrainę objęto żywe zwierzęta podatne na chorobę, produkty od nich pochodzące oraz pasze. Ta decyzja oznacza straty dla przedsiębiorców, którzy eksportują te towary do naszego wschodniego sąsiada.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus uważa, że embargo ma charakter polityczny.

Myślę, że politykę Ukraina robi swoją – i nie najlepszą dla siebie, dlatego że my, jako kraj w wielu sprawach popieraliśmy Ukrainę – w tych sprawach gospodarczych, handlowych. Wprowadzanie embarga nie posłuży Ukrainie. To jest ta wielka polityka. A jeżeli chodzi o politykę naszą, krajową, to na pewno nie jest to dobra informacja dla naszych przedsiębiorców – komentuje Robert Telus.

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 91 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 68 w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u świń wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

RIRM

drukuj