Św. Łukasz- patronem Służby Zdrowia.

Dziś obchodzimy wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty – patrona lekarzy i całej Służby Zdrowia. Jest to dzień, w którym w sposób szczególny powinniśmy pamiętać o osobach, które są zawsze obecne przy ludziach chorych, a także modlić się w ich intencjach, aby nie brakowało im sił zarówno fizycznych jak i psychicznych w posłudze, jaką pełnią.

Dzień św. Łukasza był także wspomnieniem ludzi ubogich, którzy zostali odepchnięci przez społeczeństwo, a także dniem ludzi niewiernych. To ostatnie wspomnienie, łączy się z dzisiejszym patronem, gdyż zanim przystał do św. Pawła, był poganinem. W średniowiecznych czasach, tego dnia odprawiano msze św., na których licznie zbierali się ludzie ubodzy. Modlono się wtedy, w sposób szczególny w intencji osób niewiernych.

Św. Łukasz nie bez powodu został wybrany na patrona Służby Zdrowia. Biorąc do ręki Pismo Św. możemy odczytać, że on sam był nawróconym lekarzem antiocheńskim, Grekiem z pochodzenia. W swojej Ewangelii, bardzo szczegółowo opisał wszystkie sytuacje, wydarzenia, które wiązały się ze stanem zdrowia ludzi. Przywołać możemy liczne uzdrowienia, chociażby: uzdrowienie teściowej Piotra (Łk. 4, 38- 41), uzdrowienie trędowatego czy paralityka, które opisał w rozdziale 5 swej Ewangelii. W jego opisach daje się zauważyć, wielką pasję, a raczej powołanie do służby chorym i cierpiącym. Dlatego też dziś stał się opiekunem wszystkich tych, którym bliskie sercu jest zdrowie i życie ludzkie. Atrybutami św. Łukasza są przede wszystkim przyrządy medyczne.

Niedawno rozpoczęliśmy w Kościele Rok Wiary, w związku z tym wydarzeniem ks. abp Zygmunt Zimowski- doktor teologii, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, w swoich słowach nawiązał do słów błogosławionego Jana Pawła II, który widział w szpitalach miejsce nowej Ewangelizacji.

„Posiłkując się stwierdzeniem Jana Pawła II, który mówił właśnie, że szpital jest takim miejscem odnowienia duchowego, a więc szpital jako miejsce nowej Ewangelizacji, misja duchowa i humanitarna. Chodzi o to, żeby kapelani, którzy pracują w szpitalach i te różne grupy  duszpasterskie, nawet również ludzie świeccy czy też parafie, zobaczyli w chorym człowieku, tego który potrzebuje naszej pomocy”- zaznaczył ks. abp Zimowski.

Podkreślił także potrzebę Służby Zdrowia, dla tych którzy są chorzy i cierpiący.

„Myślę, że to są takie wyznaczniki Roku Wiary dla ludzi chorych, dla służby zdrowia, żebyśmy byli zawsze blisko swoim sercem i swoim uczuciem z tymi, którzy cierpią”– podkreślił ks. abp Zygmunt Zimowski.

Dźwięki:


Pobierz Pobierz


Pobierz Pobierz

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl